İftarda soğuk su tüketmeyin!

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Murat Topbaş, uzun süre boş kalan mideyi iftarda aniden soğuk su ile maruz bırakmanın mide kramplarına sebep olabileceğine belirtti.

İftarda soğuk su tüketmeyin!

İftarda soğuk su tüketmeyin!
KTÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Topbaş, "Orucun ardından, birden bire soğuk ve buzlu su tüketimi, midede rahatsızlıklar ve kramplara neden olabilir." dedi.
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Topbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazanın yaz mevsimine denk gelmesi ile hararet yapan vücutta soğuk su içme isteğinin arttığını belirterek uyarıda bulundu. Topbaş, “Uuzun süre oruç tutan vücutta mideyi iftarda direk soğuk su ile maruz bırakmak oldukça tehlikeli. Mide aniden kasılır, soğuk suya tepki göstererek kasılır, buda mide rahatsızlıklarını ve krampları yaşanmasına sebep olur” dedi.
Ramazanda hem havanın sıcak hem oruç süresinin uzun hem de beslenme için gerekli sürenin kısa olmasından dolayı gıda ve sıvı tüketiminin dikkatli ayarlanması gerektiğine dikkati çeken Topbaş, "Vücudun susuz kalmaması gerekiyor. Sıcak günler nedeniyle vücut normale oranla daha fazla su kaybediyor. Vücudun kaybettiği suyun da iftar ve sahur arasında telafi edilmesi gerekiyor." diye konuştu.