Kalp ritim bozukluluğu nedir? Ritim bozukluluğuna dikkat edilmeli mi?

Kalp ritminde meydana gelen bozukluklar konusunda uzmanlar uyarı yaptı. Kalp atımlarının normalden daha yavaş veya hızlı olması, düzensiz olması, olağan dışı yerlerden uyarı çıkması gibi durumlar ritim bozukluğu olarak adlandırılmaktadır.

Kalp ritim bozukluluğu nedir? Ritim bozukluluğuna dikkat edilmeli mi?

Ritim bozuklukları, hiç şikayete yol açmayabileceği gibi, bazen hayatı tehdit arz etmeyen ancak şikayetlere sebep olan durumlar şeklinde görülebilir. Ancak seyrek de olsa, hayatı tehdit edici sorunlarla veya daha da önemlisi ani ölümle belirti verebilir.  

Nasıl oluşur? 

Kalbin elektriksel idare merkezindeki sorunlar veya ileti yollarındaki kesintiler nedeniyle kalp hızı olması gerekenden daha az olur. Bu durum bradikardi olarak isimlendirilir. Bazı durumlarda kalpte olmaması gereken yerlerde elektriksel uyarılar çıkar ve kalp ritminde düzensizliklere sebep olarak çarpıntı gibi şikayetlere yol açar. Normal dışı odaklardan çıkan uyarılar süreklilik kazanırsa, o süre zarfında kalp ritmi normal düzenden çıkıp odak tarafından hızı bir şekilde uyarılır. Bu durum, uyarının çıktığı yere göre atriyal, supraventriküler veya ventriküler taşikardi olarak adlandırılır. Bir kısım hastada ise, kalpte doğuştan ya da kalp krizi, kalp yetersizliği, kalp damar hastalığının bir sonucu olarak normal ileti sisteminin yanında bağlantılı fazladan bir ileti yolu vardır. İki farklı yol arasında oluşan kısa devre benzeri bir olay, kalp hızında aniden artışa (taşikardi) sebep olabilir. 

Kimlerde görülür? 

Ritim bozukluğu kişide hiçbir hastalık olmadan meydana gelebilir. Birincisi, doğuştan kaynaklanan, diğeri ise ritim bozukluğu kaynağı olan kulakçık ve karıncıklarda kalp veya akciğer hastalıkları nedeniyle genişleme ya da ritim bozukluğuyla ilgili alt yapının oluşmasıdır. Hipertansiyon, kalp kapak hastalığı, şeker hastalığı, kalp ameliyatı, kalp yetersizliği, akciğer hastalığı, kalp damar hastalığı ve zehirli guatr (hipertroidi) olan kişilerde, kalp odacıklarında büyüme veya ritim bozukluğu odakları oluşması sebebiyle ritimle ilgili sorunlar oluşabilir. Bazı hastalıklar ise genler yoluyla kişileri etkiler. Bu hastalıklar, ailede erken yaşta ani ölüm veya ritim bozukluğuyla seyredebilmektedirler. Bu nedenle, yakın akrabalarda genç yaşta veya erken ani ölüm varlığında ritim bozukluğu düşünülmelidir.


Etiketler; #kalp #ritim