Kanser hastalığını köpekler koklayarak teşhis edecek

Kanser hastalığının teşhisinde yeni bir dönem başlıyor. Milton Keynes hastanesi tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, köpeklerin koku alma duyusu sayesinde kanser hastalığının teşhisinin daha kolay yapılabileceği ortaya çıktı. Günümüzdeki kanser testlerine göre daha başarılı olan bu yöntem TIP tarihinde yeni bir dönem başlatacak.

Kanser hastalığını köpekler koklayarak teşhis edecek

 Uzmanlar, 6 aylık bir eğitimden geçirilen köpeklerin kanserli kişileri yüzde 93’lük bir başarıyla tespit edebildiğini ve bu oranın şu an kullanımda olan kanser testlerinin başarı oranından çok daha yüksek olduğunu söyledi. Eğitim programını Tıbbi Teşhis Köpekleri Yardım Derneği ve Ulusal Sağlık Sistemi’ne bağlı Milton Keynes hastanesi yetkilileri birlikte yürütüyor.

HASTALIĞI TEŞHİS EDECEKLER
Köpekler kanserli bir kişi ile karşı karşıya geldiklerinde oturup bekliyorlar, sağlıklı kişilerin önünden ise duraksamadan gidiyorlar. Uzmanlar, eğitimden geçirilen 6 labrador, 2 spaniel ve 1 de vizsla cinsi köpeğin ilk etapta 3 bin kişiden alınmış doku örneklerini koklayarak test edeceğini ve başarılı olmaları halinde bedava kanser teşhisi hizmeti vermeye başlayacağını söyledi.