Kanserli hastalarda diş tedavisi

Diş Hekimi A.Doğan Bircan, kanserli hastalarda diş tedavisinin hayati önem taşıdığına vurgu yaptı.

Kanserli hastalarda diş tedavisi

Kanserli hastalarda diş tedavisi
Diş Hekimi A.Doğan Bircan, kanserli hastalarda diş tedavisinin hayati önem taşıdığına vurgu yaptı.
Çağın hastalığı olan kanser hastalığında diş tedavisinin önemine vurgu yapan  Diş Hekimi A.Doğan Bircan, "Kanser hastası olan bireylerde ilk olarak bilinmesi gereken; mümkün olduğu durumlarla sınırlı kalmakla beraber her türlü diş tedavisinin kanser tedavisi başlamadan önce başlaması gerekliliğidir." dedi.
Hastaların ağız içi olumsuzlukların şiddetini azaltmak için ağız hijyenlerini korumaya teşvik edilmesini, düzenli olarak, günde 3-4 kez özellikle yemeklerin hemen akabinde 30 dakika içinde ve yatmadan önce ağız temizliğini yapmalarının büyük önem arz ettiğine vurgu yapıyor.
Diş Hekimi A.Doğan Bircan, "Diş fırçalama çok yumuşak bir fırça yardımıyla baskı uygulamaksızın antitartar, peroksit ihtiva etmeyen florür ve karbonat içeren bir diş macunu ile yapılmalıdır.
İki ayrı diş fırçası değiştirilerek kullanılmalı ve klorheksidinli veya hipokloritli solüsyonlarda yıkanarak, kurutulmalıdır. Ağız duşu ve elektrikli diş fırçası kullanımı tavsiye edilmez. Hasta eğer diş ipi kullanıyorsa mumlu ve şerit diş ipi kullanması önerilir .