Karnından çıkan 11 kiloluk tümör doktorları bile şaşırttı

58 yaşındaki Ayşe Eser Sayınoğlu adlı kadın karnının şişmesi şikayetiyle gittiği hastanede ameliyata alındı. Ameliyat sırasında karnından çıkartılan 11 kilogram ağırlığındaki tümör doktorları şaşkına çevirdi. Böyle bir durumla ilk defa karşılaşan doktorlar, ameliyatı kameraya çektiler.

Karnından çıkan 11 kiloluk tümör doktorları bile şaşırttı

 Ayşe Eser Sayınoğlu (58), karnının şişmesi üzerine fıtık olduğunu düşünerek Marmaris Hastanesine başvurdu. Çekilen ultrasonda kadının karın boşluğunda büyük bir kitle olduğu tespit edildi. Hastanenin başhekimi ve genel cerrahi uzmanı Dr. Ünsal Aybek'in yaptığı ameliyatla Sayınoğlu'nun karnından 11 kilogram ağırlığındaki tümör çıkarıldı. 

Ameliyattan önce 72 kilogram olan Sayınoğlu, tümör alındıktan sonra 61 kilograma düştü. Tümör, incelenmek üzere Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Laboratuvarına gönderildi.

Aybek, gazetecilere yaptığı açıklamada, 25 yıllık meslek hayatında birçok kitle gördüğünü ama en büyüğünün bu olduğunu söyledi. 

Hastanın karnındaki kitlenin bu kadar büyük olduğunu ameliyat öncesinde tahmin etmediklerini belirten Aybek, "Kitle 11 kilogram ve yarıçapı 50 santimetre. Yumurtalıktan kaynaklı bir tümör. Böyle bir tümör 1-2 yılda oluşabilir. Hasta hafif sancılar çekebilir. Daha önce gelmiş olsaydı büyümeden alabilirdik" diye konuştu. 

KARNI 1,5 YILDIR BÜYÜYOR

Sayınoğlu da karnının 1,5 yıldır büyüdüğünü ve daha önce fıtık ameliyatı geçirdiği için yeniden fıtık olduğunu zannettiğini anlattı.

"Tümör olacağı aklımızın ucundan bile geçmedi, o yüzden doktora gelmeyi geciktirdim" diyen Sayınoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Fıtık büyüyor' diye düşünürken hastaneye gelince tümör olduğunu öğrendik ancak bu kadar büyük olduğunu tahmin etmiyordum. Tümörün bu kadar büyümesinde ihmalim var. Ağrım olmadığı için fark edemedim, o beni yanılttı. Ameliyattan sonra 10 kilogram kadar verdim. İnceldim, zayıfladım."