Kışın su içmek vücuda faydalı mı?

Kış aylarında su tüketimini arttırmak vücut ısısını kontrol ediyor. Uzman hekimlerin yapmış olduğu açıklamaya göre kış aylarında su içmenin faydası bununla bitmiyor. İşte detaylar ve o açıklamalar.

Kışın su içmek vücuda faydalı mı?

ODÜ Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Enginyurt, kış aylarında terlemenin azalması nedeniyle vücut ısısının kontrolünü güçleştirdiğini, bunun içinde fındık, fıstık gibi yiyeceklerle bol sıvı tüketilmesi gerektiğini söyledi.

KIŞIN VİTAMİN İHTİYACI ARTIYOR

Kış aylarında vücudun daha çok vitamine ihtiyaç duyduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Özgür Enginyurt, "Kış aylarında terlemenin azalması vücut ısısının kontrolünü güçleştirmektedir. Vücut ısı kontrolünü sağlamak için çikolata, gofret gibi market ürünleri yerine ceviz, badem, fındık, fıstık, kuru meyve gibi besinler tercih edilmelidir. Aynı zamanda vücut ısı kontrolü için bol sıvı tüketimi unutulmamalıdır. Her gün en az 2 litre, 10 su bardağı su içilmelidir. Bağışıklık sistemine destekleyen bir diğer vitamin ise E vitaminidir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler ve kurubaklagiller E vitamini açısından zengindir. Bu nedenle bu besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir" dedi.

D VİTAMİNİ İÇİN 3 KEZ BALIK

Kışın imkanlar dahilinde haftada 2-3 kez balık yenilmesini de öneren Yrd. Doç. Dr. Enginyurt şöyle devam etti:

"Kış aylarında mahrum kalınan güneş ışınları, vücudun D vitamini gereksiniminin karşılanamamasına neden olmaktadır. Kemik ve diş sağlığı açısından önemli olan D vitamini, güneş ışınlarıyla deri tarafından üretilen bir vitamindir ve besinlerde pek fazla bulunmaz. D vitamininin yanı sıra balık, beyin fonksiyonlarının gelişimi için gerekli çoklu doymamış yağ asitleri (omega 3), kalsiyum, fosfor, selenyum ve iyot mineralleri ile E vitamini için de iyi bir kaynaktır. Bu nedenle kış aylarında imkanlar dahilinde haftada 2-3 kez yenilmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra grip ve soğuk algınlığının belirtilerinin hafifletilmesinde etkili olan papatya, ekinezya, ıhlamur, adaçayı, kuşburnu çayı, su dışı sıvı tüketiminde tercih edilmelidir."
Avatar
ridvan can - 7 yıl
hukumet emekli maas artislari hesaplamasini milli gelir hesaplamsi uzerinden yapmasi gerekir. cunku turkiye de yapilan eflasyon hesaplamalari emeklileri hic ilgilendirmiyor. tuik hesaplamalarinda devamli kullanilan beyaz esyalar da girmektedir. bunlar emeklinin alabilecegi mallar zaten degiller. ozel sektor ust duzeyde calisanlar emekli olunca duz iscilerle ayni ucrete tabiler. fakat devletten emekli olan genel mudur asker. muftu daire baskani vali kaymakam gibiler farkli emekli maasi aliyorlar. maliye bakani ocak ayi aciklamasinda ozel sektoru tercih etmelerini soyledi. ben ozel sektorde en ust duzeyde calisip emekli oldum 1300liraya talim ediyorum. devletten emekli olsaydim aga gibi yasardim. cumhurbaskani. basbakan. ali babacan ve maliye bakanin bu yaziyi cok cok dikkatli okumalarini ve ulkede emeklilerle ilgili gidisahin iyi olmadigini hukumeti ayakta ulkeseverlerin iyi muhalefet emediklerinden Akparti ayaktadir. gorunen o ki sona da gelinmek uzeredir. ak parti bu yaziyi cok cok okumlali ve firavunun ruyasini kimlere yorumlattiysa yrumlatip dogruyu bulmalidir. yoksa hazreti yusuf u bir dahi bulamaz.