Kolanın Verdiği Zararlar Nedir? Kolanın Zararları

Kola içerisinde bol miktarda bulunan şeker ve kafein insana bir sigara kadar bağımlılık yapar. Fakat kola tiryakiliğinden kurtulmak sigarayı bırakmaktan daha kolaydır. Öncelikle masum görünen bu asitli zehrin içinde bulunanlara bakalım.

Kolanın Verdiği Zararlar Nedir? Kolanın Zararları

Karmin: Aslında bir böcektir. Bu böcek ismini içerisinde bulunan karmin maddesinden alınır. Bu madde ile kolanın renklendirilmesi yapılır. Bu renk dünyanın en iyi rengi olarak ta adlandırılmaktadır.

Aspartam: Laboratuvar ortamında  arpartik asit, amino asit ve metil alkolün karışımından elde edilir. Bu madde ile kolanın tadı (yapay tadı) verilir.

Asesülfam:Aspartam gibi laboratuvar ortamında elde edilir.  Kanserojen bir maddedir. Bu madde Aspartam’a yardımcı bir maddedir. Yani yapay tatlandırıcıdır.

Sakarin: Aspartam ve asesülfam gibi tatlandırıcıdır fakat bunlardan kat kat daha yoğundur.

Yukarıda gördüğünüz gibi kolanın içerisinde bulunan maddelerin neredeyse tamamı tatlandırıcıdır. Bundan dolayı bir bardak kola içtiğimizde vücudumuza giren şeker miktarı aşağı yukarı 10 çay kaşığı miktarına denk geliyor. Bu da günde almamız gereken şeker miktarının yüz katı gibi bir değere geliyor.

Bir bardak kola içtiğimiz zaman 60 dakikada verdiği zararları alttaki başlık altında inceleyebiliriz.

1)      İlk 10 dakikada vücudumuza girmesi gereken şeker miktarının kat kat fazlası kanımıza karışır

2)      İlk 20 dakikada kan şekeri hızlı bir şekilde yükselir. Bunun sonucunda vücut aşırı insülin salgılar ve kan şekerinin fazlası karaciğere geçerek burada yağ alarak depolanır.

3)      40 dakika içerisinde kafein tamamen vücutta dolaşıma başlar ve kan basıncı yükselir. Mutluluk hormonu salgılar (eroine benzer bir etkisi vardır)

4)      60 dakika sonra açlık hissi verir. Sizi tekrar kola içmeye ve tatlı yemeye zorlar. Bu süre devam ederken karaciğerde ve göbekte yağlanma artar, vücudun tüm hücrelerinde insülin oranı artar

5)      Şişmanlık hastalığı baş gösterir.

Özellikle böbreklere aşırı derecede zarar veren kola hem şeker hem de asit bakımından böbrekten süzülürken vücuttan kalsiyum atılımı yapar. Bunların yanı sıra;

·         Sperm sayısını ve kalitesini düşürerek kısırlığa yol açar

·         Vücuttaki potasyum emilimi gerçekleşmez. Egzama ve Alzheimer hastalığını tetikler.

·         Kemik gelişimini azaltır, kemik erimesini başlatır

Masum, ferahlatıcı ve tatlı görünerek hayatımıza giren kola farklı markalar altında ‘‘ Diyet Kola’’ kandırmacalarıyla hala bize dayatılıyor. Artık bizde bunların farkına varalım ve bu asitli zehri kullanmaya bir son verelim. Evinizde, iş yerinizde bulunan kolaları temizlikte kullanarak onlardan kurtulun ve bir daha evinize almayın.

Yukarıda bulunan kolanın zararlarının yanı sıra az da olsa yararlarını inkâr etmemek lazım. Zararlarının yanı sıra gündelik hayatımızda bazı sorunlara pratik ve etkili çözümler getirebilir.

Peki ya gündelik hayatta nasıl kullanabiliriz?

·         Tuvalette asit yardımıyla yüzeysel lekeleri çıkarmada etkili olabilir

·         Elbiseye bulaşan yağ gibi lekeleri çıkartabilirsiniz

·         Paslı çivi, pillerdeki pas lekelerini, araba tamponlarındaki pasları ve birçok paslı metal eşyayı koladaki asit yardımıyla kolayca çıkartabilirsiniz

Siz siz olun kolayı vücudunuza zarar verecek şekilde kullanmayın ve şunu da unutmayın ki bir kola dahi doğru şekilde kullanıldığında insanlara faydalı olabiliyor

Etiketler; #zarar #kola
Avatar
Gamze - 6 yıl
Bence bunu bulanin azina sicimali :)