Kramp Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

azen kaslarımızda bizim isteğimizin dışarısında şiddetli bir ağrı ile ani kasılmalar meydana gelmektedir. Bu şiddetli ani kasılmalara kramp denmektedir. Krampla ilgili merak ettikleriniz haberimizde

Kramp Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Kramp kaslarla ilgi olan bir problemdir. Bilindiği üzere kaslar hareket etmemizi sağlayan yapılardır. Kaslar her daim bizim isteğimize göre çalışmaktadır. Örneğim, kolumuzu bükerken pazı kasımızı kullanırken kolumuzu açarken ise kolumuzun arkasındaki kası kullanmaktayız. Bu yapılar bizim isteğimiz doğrultusunda çalışan yapılardır.
 
Bazen kaslarımızda bizim isteğimizin dışarısında şiddetli bir ağrı ile ani kasılmalar meydana gelmektedir. Bu şiddetli ani kasılmalara kramp denmektedir. Bu krampların süresi bazen birkaç dakika veya birkaç saniye sürebildiği gibi on dakikaya kadar süren kramplar vardır ki bunlar hayatı tamamıyla yaşanmaz bir problem haline getirebilmektedir. Özellikle geceleri meydana gelen kramplar ve hamilelerde meydana gelen kramplar çekilmez hale gelebilmektedir.
 
Kramp girmesinin nedenlerinin başında kas yorgunluğu gelmektedir. Bu yorgunluk spor yaparken oluşmak ile birlikte normal hayatımızda r bile meydana gelebilmektedir. Otururken meydana gelen kramplar yanlış oturma tarzından veya belirli kaslarımız aynı pozisyonda uzun süre kalıyor ise yine kas yorgunluğu meydana gelebilmektedir. Kas yorgunluğunun en yoğun görüldüğü zamanlardan birisi yaz aylarındadır.

Çünkü yaz aylarında terleme daha yoğundur ve aşırı sıvı kaybı oluşmaktadır. Bunların eksikliğine bağlı olarak da kramplar meydana gelebilmektedir. Kramplar bir takım sistemik hastalıklarda da gözlemlenmektedir. Bu hastalıkların başında şeker hastalığı, guatr hastalığı, böbrek hatalıkları, kalp damar hastalıkları, varisi bulunan kişilerde kramplar görülebilmektedir.