Meme kanserine yeni tedavi

Kemik erimesi tedavisinde kullanılan ilaçlar meme kanserine yakalanma riskini azalttığı ortaya çıktı. Meme kanserine yeni bir umut ışığı doğuyor.

Meme kanserine yeni tedavi

Meme kanserine yeni tedavi
Kemik erimesi tedavisinde kullanılan ilaçlar meme kanserine yakalanma riskini azaltıyor. Araştırma ünlü bir tıp dergisinde yayınlandı. İlk deneyler hayvanlar üzerinde yapıldı, ancak insanlar üzerinde de aynı tepki gözlemlenirse, meme kanseri için yeni bir umut ışığı olucak.
“Osteoporoz yani kemik erimesi ilaçları, meme kanserini önlemede etkili oluyor”
Bu tespitin yer aldığı araştırma, Amerikan Tıp Dergisi Nature Medıcıne’da yayınlandı.
Araştırma sonucunu değerlendiren Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Özlem Er, “Kemiklerin güçlenmesi için uyguladığımız ve denusumab dediğimiz bir ilacımız var. Bu ilaçla osteoporoz gelişimini hatta meme kanseri olan kadınlarda da kemik metastazlarını tedavi için kullandığımız bir ilaç. Ama aynı meme kanseri gelişimini engelliyor. Koruyucu anlamda kullanılabilir, umut vaad eden bir ilaç olarak günümüzde karşımıza çıktı” dedi.
İlacı Kullananlarda Meme Kanseri Olma Riski Azalabilir
Araştırmaya göre kemik erimesi için kullanılan mevcut ilaçların, bu genin neden olduğu meme kanseri riskini azalttığını belirten Prof. Er, “BRCA pozitif kadınlarda meme kanseri gelişmeden önce bu ilacı kullandığımızda eğer hayvan deneylerindeki sonucu verirse meme kanseri gelişimini azaltır ki daha az meme kanseri görmeye başlarız, bu çok önemli bir haber” dedi.