Obursanız zayıflamak için doyana kadar yemek yiyin! Evet yanlış duymadınız!

Çağın hastalığı obezite konusunda devrim yaratan bir kitap yazan Obezite Doktoru Dr. Fevzi Özgönül, yine dikkatleri çekecek bir açıklama yaptı. Obur diye tabir ettiğimiz sürekli yemek yme eylemi içerisinde olan insanların doyarak yiyerek bu hastalıktan kurtulup kilo vereceklerini iddia eden doktor bakın neler söyledi..

Obursanız zayıflamak için doyana kadar yemek yiyin! Evet yanlış duymadınız!

Dr. Özgönül, 'Oburluğun tek tedavisi gündüz doyana kadar yemek yemek ve akşam hareket etmektir.' dedi.

Oburluk deyince, çok yemek yiyen, hiç doymayan, iştahlarına hakim olamayan kişiler akla gelir. Bir kişiye obur diyebilmemiz için, kişinin sadece tatlı düşkünü olması veya ekmeği çok sevmesi yetmez, kişinin24 saat yemek yiyebiliyor olması gerekir.

OBUR BİR KİŞİNİN DAVRANIŞINI İZLERSENİZ

1- Acıkmadan yerler.
2- Yemek seçmezler, tatlı üzerine tuzlu bir gıda, hatta çok doyurucu bir yemeğin üzerine başka bir atıştırmalığı çok kolay yiyebilirler.
3- Yemek yemekten hareket etmeye fazla zaman bulamazlar.
4- Uzun yürüyüşlerden hoşlanmazlar.
5- Yanlarında mutlaka bir atıştırmalık taşırlar.
6- Genelde su içmek yerine özellikle şekerli ve asitli içecekleri tercih ederler.
7- Çabuk yorulurlar.
8- Yatmadan önce mutlaka bir şeyler yemek için mutfağa gidip buzdolabını açarlar. 9- Genelde ne yemek istediklerini bilemezler.
10- Derin uyuyamazlar.
11- Uyku arasında mutlaka kalkıp bir şeyler yeme ihtiyacı hissederler.
12- Sabah tok kalkarlar.

Hiç düşündünüz mü neden oburlar sürekli yemek yerler ve bir türlü doymazlar?
Aslında vücudumuzun ihtiyaçları bellidir. En önemli ihtiyacımız enerjimizi sağlayan karbonhidrat yani şekerdir. Bunun dışında proteinlere, yağlara, vitaminlere, minerallere ve az miktarda demir, bakır, çinko gibi elementlere ihtiyaç duyarız.

Eğer gıdalar ile bu ihtiyaçlar tamamlandıysa açlık duygusu kapanır. Hatta doğadan bir örnek verirsek, vahşi bir hayvan toksa avlanmaz.

Eğer genetik bir hastalığımız yoksa tüm canlılarda sistem böyle işler.

Vücudumuz lüzumsuz yere acıkmaz ve sizden bir şeyler yemenizi istemez. O zaman oburluğa bu bakış açısı ile baktığımızda, karşımıza iki sonuç çıkıyor. Obur insanlar bir şeyler yediklerinde, ya vücudun ihtiyaç duyduğu gıdaları yemiyorlar veya yedikleri besinler içerisinde ihtiyacımız olan bölümleri sindiremiyorlar.

O zaman obur kişilerin sağlıklı yaşam tedavilerinde, bu kişilerin yemelerine engel olmak için iştahlarını azaltmaya çalışmak yerine, vücutlarının ihtiyacı olan besinleri yemeye yönlendirmek ve bu besinlerin sindirimini kolaylaştırmak, obur bir kişiyi çok daha kolay tedavi etmemizi sağlar.

OBUR BİR KİŞİNİN TEDAVİSİNDE

• İştahlarını kesmek yerine ana öğünlerde tıka basa doyana kadar yemek yemelerini sağlamak,
• Öğün aralarında bir şeyler atıştırmalarını engellemek,
• Yavaş yavaş bu yediklerini sindirmek için hareket etmelerini sağlamak,
• Şekerli ve asitli içeceklerden uzaklaşmalarını, başka içeceklere yönlenmelerini sağlamak,
• Sabah kahvaltılarını mutlaka yapmalarını sağlamak,
• Yatmadan önce hazmı zor olan yiyecek ve atıştırma yerine sıvı ve hazmı kolay olan yiyecekleri seçmelerine yardımcı olmak yeterlidir. Kısaca Obur bir insanın tedavisinde, öğünde doyana kadar doğru besinleri yedirmek ve akşamüzeri biraz hareket ettirmek yeterli olur.

10 yıldır sadece bu saydığım önlemlerle binlerce obur hastamı tedavi ettim. İlk 3 gün zorlanılabilir, fakat sonrasında önerilere uyulduğu zaman, tüm sorunlar tereyağından kıl çeker gibi çözülecektir.