Prof. Dr. Deniz Gökengin Türkiye'nin HIV/AIDS tanısı koyma konusunda geride olduğunu açıkladı! Türkiye'de HIV/AIDS'in durumu..

İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi, HIV/AIDS’in Durumu ve Korunma Yolları konulu bir panel düzenledi. Panelde , hastaların tedavi süreçlerinin başarılı geçtiği ancak tanı koyma evresinde yetersiz kalındığı belirtildi..

Prof. Dr. Deniz Gökengin Türkiye'nin HIV/AIDS tanısı koyma konusunda geride olduğunu açıkladı! Türkiye'de HIV/AIDS'in durumu..

 

İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi, “Dünyada ve Türkiye’de HIV/AIDS’in Durumu ve Korunma Yolları” adlı panel düzenledi. Panelin moderatörlüğünü, Dekan Yrd. Prof. Dr. Melikşah Ertem üstlendi. Panele katılan isimler arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Gökengin, İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Görevlisi Dr. Metin Kızılelma ve Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği’ni temsil eden Uzman Dr. Sabri Atalay katılım gösterdi. Türk Tıp Öğrencileri Birliği TURKMSIC’in katkıları ile düzenlenen panel sonlanınca konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür belgesi takdim edildi. Belgeleri, Prof. Dr. Ertem teslim etti.

Panel sırasında söz alan Prof. Dr. Deniz Gökengin, her sene neredeyse 1.5 milyon insanın HIV nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti. Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığı zaman Türk hastalarda olguların görülme hızının hayli yüksek olduğunu belirten Gökengin, Türk hastaların HIV’in ileri safhalara gelmesi üzerine tedavi görmek istediklerini de belirtti. Gökengin, kaybedilen hasta sayısının bu kadar yüksek olmasının nedeninin geç kalınmış tedaviler olduğunu söyledi.  Prof. Dr. Deniz Gökengin konuşmasına; "Sisteme dahil edilen hastaların yüzde 63,4’ü 24’üncü haftada, yüzde 82’si de olgu aşamasında tedavi ediliyor. Bizim sorunumuz hastanın tanı alması ve sağlık sistemine dahil edilmesinde" sözleri ile devam etti. Ardından da Türkiye’de hastaların sağlık sistemlerine dahil edilen tedaviler sayesinde eski yaşantılarına dönebildiklerini belirtti.

Prof. Dr. Deniz Gökengin son olarak, hastaların toplum tarafından damgalanmaktan korkması ya da hastalığın farkında olmaması nedeni ile tanı koyulmasında gecikmeler yaşandığını belirtti. Bu sebepten dolayı sağlık çalışanlarına büyük sorumluluk düştüğünü hatırlatan Gökengin, hekimleri bilinçli olmaya ve doğru yönlendirmelerde bulunmaya davet etti.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.