Ramazan ayında nasıl beslenmek gerekir? Ramazan ayının besin şifreleri

Oruç tuttuktan sonra alınan aşırı kilolardan dolayı uzmanlar ramazan besinlerini değerlendirdi. Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Kula, iftar öğününde sade ve kaliteli gıdalar tercih edilmesinin daha doğru bir karar olacağını açıkladı.

Ramazan ayında nasıl beslenmek gerekir? Ramazan ayının besin şifreleri

Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kaldı. Sahur öğünün kesinlikle atlanmaması gerektiğine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Kula,  iftar öğününde sade ve kaliteli gıdalar tercih edilmesinin daha doğru bir seçim olacağının altını çizdi. Kula, iftardan iki saat sonra, meyve, yoğurt ya da kuruyemişlerden zengin bir ara öğün oluşturulmasını önerdi.

Ramazan'da nasıl beslenmek gerektiğine dair bilgiler veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Kula, sahur öğününün kesinlikle kaçırılmaması gerektiğinin altını çizdi. Kula, sahuru atlamanın vücutta mineral, protein ve vitamin kaybına neden olacağını belirterek,  bu durumun kas ve sıvı kayıpları ile konsantrasyon bozukluğuna neden olacağını belirtti.

İftarda ağır yiyecekler tercih etmeyin

Ramazan ayında dikkat edilecek bir diğer hususun, iftar sofralarında ağır yiyeceklere yer verilmemesi olduğunu kaydeden Diyetisyen Esra Kula, gün boyu süren açlığın üzerine, aşırı dolu sofralardan, üst üste yenen yağlı gıdalardan uzak durulması gerektiğine işaret etti.
Kula, "Dinlenmeye çektiğimiz gastrointestinal sistemi tam tersine çok daha hızlı şekilde yorar ve yıpratır. O yüzden iftar öğünün sade ve kaliteli gıdalardan oluşması önemli. İftarı hafif yapmadığımız zaman, bu başta kilo alımı ya da hazımsızlık, şişkinlik, şekerde ve tansiyonda ani yükselmelere bağlı rahatsızlıklara neden olabilir” diye konuştu.

İftar sonrası her yarım saatte bir su içilmeli

Esra Kula, Ramazan'daki en büyük hatalardan birinin de, iftardan sonraki zaman diliminde yeterince su içmemek olduğunu vurguladı. Kula, iftardan sahur sonrasına kadar her yarım saatte ya da saat başında su içilmesi gerektiğine işaret etti.

İftardan 2 saat sonra ara öğün yapın

İftardan iki saat sonra, meyve, yoğurt ya da kuruyemişlerden oluşan ara öğün alınmasını öneren Diyetisten Esra Kula, “İftar sonrasında da bir ara öğün önemli. Çünkü gün boyu yiyemediğimiz meyveyi ve gün boyu yaşadığımız kalsiyum kayıplarını vücuda sağlamak için iftardan 2 saat sonra koyacağımız bir ara öğünle kendimize kalsiyum ve vitamin, mineral desteği de sağlayabiliriz” ifadelerini kullandı.