Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Recep Akdağ açıklamalarda bulundu. Recep Akdağ, önemli açıklamalarda bulunarak, Obezite ve tütünle mücadeleye devam edildiğini obeziteyle mücadelede okullardan başlayacaklarını açıkladı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2023 yılında Türkiye'de her hastanın tek başına bir odada yatacağını müjdeleyen Akdağ, şehir hastanelerinin devlet hastaneleri gibi ücretsiz olduğunu söyledi. 

Obezite ve tütünle mücadeleye devam edeceklerini yineleyen Akdağ, yasakların bir yere kadar etkili olduğunu ifade etti: Kapalı alanlarda sigara içilmesine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Obeziteyle mücadeleye okullardan başlayacağız. Restoranlardaki kalori ölçüleri belirginleştirilecek.

DSÖ'den tütünle mücadele konusunda Türkiye'nin ödül aldığını anlatan Bakan Akdağ, "Vatandaşın kendi sağlığına daha fazla önem vereceği bir dönem başlatmak istiyoruz. sağlık sadece hastalandığınız zaman hastaneye gitmek demek değildir. Şimdi biz tütün mücadelesinde DSÖ'den şampiyonluk ödülü aldık. DSÖ'nün öngördüğü 6 tedbiri çok iyi yapan bir ülke olduk. 2012-2016 arasında sigara içme oranı yükseldi. Şimdi mücadeleyi yenileyerek devam ettireceğiz" diye konuştu.

'ZAYIFLATMAK SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN İŞİDİR'

"Göbekleri eritmek, şişmanları zayıflatmak bu o kadar önemli ki. Biz sağlıkta dönüşümde 10 yılda hastalık yükümüzü yüzde 4 azalttık. Ne demek bu? Çocukluk çağı ishalleri, aşıyla engellenebilen hastalıklar, zatürre, verem, beslenme problemler, anne-bebek ölümlerinin yüksekliği Türkiye bunları çözdü. Kronik hastalıklar, bulaşıcı olmayan hastalıklar ile ilgili riskler arttı. Tütün kullanımı ve şişmanlık arttı. Bunlarla mücadele edip de başarılı olan ülke çok az. Zayıflamayı kolaylaştırmak Sağlık Bakanlığı'nın işidir. Gıda firmaları, STK'lar, medya bize destek olacak. Önümüzdeki bir ay içinde ben Bakanlar Kurulu'na takdim edeceğim ve bir programı halkımızın önüne getireceğiz.

'TÜTÜNDE YENİ YASAK ÇOK FAZLA YOK'

Tavsamış denetlemeler veya biraz tavsamış kurumlar söz konusu. Bütün kurumlar, lütfen ne kendisini ne de bizi üzsün. Kapalı alanda sigara içilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Kapalı mekanda, içinde tütün olmaması şartıyla nargile içilebilir. Sigarayla ilgili 2 yeni husus var; düz paket ve sigara kutularının kapalı bir yere konulması. Sigarayla mücadele topyekun bir toplum mücadelesi, yalnızca yasaklarla olmaz.

OBEZİTEYLE MÜCADELE ANA OKULUNA KADAR İNECEK

Obezite konusunda ana sınıflarından başlayacağız. Okullarda sağlık beslenmeyi mutlaka öğreteceğiz. Kantinlerde tedbir aldık ama yasaktan ziyade gönüllü yapılması lazım. Bana gündüz yemek yemek yasak ama hanım yukarı çıkınca ben yiyorum yani. Ben kendi bakanlığımda başlattım herkesin hoşuna gidiyor. Restoranlarda kalori uygulaması, her yerde kalorinin renk skalasıyla gösterilmesi... Toplumun tükettiği toplam kaloriyi azaltmak zorundayız. Birçok ülkeye sağlık danışmanlığı verdim bunları yapamazsak Türkiye başarılı olmaz. 2023'e kadar Sağlık Bakanlığı'nın hastaneleri içinde bir odada bir yatakla yatamadığınız hastane kalmayacak, depreme dayanıklı olmayan tek bir bina kalmayacak. Ne yaparsanız, obezitede, sigarada başarılı olamazsanız Türkiye'nin sağlık geleceği yok.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.