Sinsi tehlike sağlığınızı bozabilir!

Yapılan araştırmalara göre diş eti sorunu yaşayan erkeklerde cinsellikle ilgili problemler diğerlerine oranla üç kat daha fazla görülüyor

Sinsi tehlike sağlığınızı bozabilir!

Günde minimum üç ana öğün olarak yemek yiyoruz. Ayrıca gün içinde çay, kahve, kola, şekerli ve gazlı içecekler kısacası sindirimin ilk halkası olan ağzımız ve dişlerimiz hakkında yeterince bilgi sahibi olmamıza rağmen yeterli özeni göstermediğimizde yaşam kalitemiz çok olumsuz etkileniyor. Diş sağlığı için en önemli faktörlerden biri de diş etlerinin bakımı ve temizliği. Uzmanlar uyarıyor günde iki dakika diş fırçalamak diş bakımı için yeterli değildir. Düzenli olarak Doktor kontrolü gerektiren diş etleri hakkında yapılan yeni araştırmanın sonuçlarına göre ölümle sonuçlanan vakalara bile sebep oluyor.

Başlarda çürüyen bir diş olarak başlayan sorunlar önlem alınmadığında diş altı iltihabı ağız kokusu apse ve kist oluşumuna sebep olur. Durum bu noktaya geldiğinde ameliyat kaçınılmaz oluyor. Kalp krizini tetikleyebilen ağız içi iltihapları ayrıca erken doğuma sebep olabiliyor.

Diş etinizin hasta olup olmadığını ise uzman Doktorunuza muayene ile öğrenebildiğiniz gibi ağız kokusu, ağızda ağrı, diş eti kanaması, diş aralarında açılma, diş etlerinde çekilme ve ağız içinde oluşan yaralar ile anlayabilmeniz mümkün. Uzmanlar her hangi bir bulguyu hissediyorsanız zaman kaybetmeden tedavi olmanızı öneriyor.