Sivilcelere Diikat! Kötü Bir Hastalığın Habercisi Olabilir

Uzmanlardan gelen uyarılara göre yüzünüzdeki sivilceleri fazla hafife almayın. Yüzdeki sivilceler kötü bir hastalığın habercisi olabiliyor. Detaylar yazımızda..

Sivilcelere Diikat! Kötü Bir Hastalığın Habercisi Olabilir

Birçok hastalığın nedenini oluşturan çok şeker tüketimi bünyenin aynası olan derinin de dengesini bozuyor. Vücut derisinin iç organlarda yaşanmış olan bir hayli rahatsızlığı bizlere öncesinden gösterdiğini belirten Türkiye Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Metin Oğuz, “Son senelerde çokça artan ve yanlış beslenme neticesi oluşan atıştırma kültürü ve bilhassa şekerli gıdalar, içecekler kimi problemlerin daha yoğun görülmesine sebep olmaya başladı. Bunu bundan sonra kati şekilde biliyoruz ki şekerli gıdalar insilün üstünden cildi bozuyor. Özellikle şekerli gıdaların yoğun bir biçimde tüketilmesi kısaca şekerli gıdalar ve şekerli içecekler bilhassa glikoz içeriyorsa tüm vücudu bozmuş olduğu benzeri cildi de bozuyor. Hatta vücutta çok şeker bulunduğu ilk ciltten anlaşılıyor” dedi.

“EL VE YÜZDEN TESPİT EDİLİYOR”
Kişinin eline ve yüzüne bakarak ne kadar şeker tükettiğini tetkik edebileceklerini ifade eden Uzm. Dr. Metin Oğuz, “Gençlerde şu an oldukça yoğun görülen kıllanma şikayeti, sivilcelerde artma, inatçı sivilcelerin oluşması, tane düzensizlikleri, yumurtalık kistlerinin en mühim sebebi yoğun yoğun şekerli atıştırmalıklar tüketilmesidir. Şekerli gıdalarda uygulanan glikoz bunu daha da oldukça tetiklemektedir. Eskiye oranla erişkin sivilcesi erişkinlik döneminde bir adet bile sivilce çıkarmayan kişilerde görülebiliyor. Kişiler 30 yaşından sonrasında bile sivilce problemi yaşayabiliyorlar” diye konuştu.

VÜCUDUN HANGİ BÖLGELERİNDE GÖRÜLÜYOR?
Kıllanmaların yüzde ve vücutta görülebildiğini belirten Uzm. Dr. Oğuz, “Şeker, glikoz ve insilün üstünden öteki hormonları bozuyor. Yani bu gıdalar hormon dengesini bozuyor. Hormonların vücuttaki tesirini bozulduğunda genç kızlarda sivilcelenme ve kıllanmaya görülüyor. Hatta bu etkilerin bir çok vakit hepsini benzer anda görüyoruz. HAIR-AN Sendromu (Hiperandrojenizm-İnsülin Rezistansı-Akantozis Nigrikans) benim insanın ellerine ve yüzüne ilk baktığımda şeker tükettiğini anladığım şey budur. Vücudun kıvrım yerlerinde, uç yerlerinde, göz ve ağız etrafında, boyunda, koltuk altında, kasıklarda koyu kadifemsi bir doku oluşuyor. Koyu bir renk gözüküyor. Çok hafifçe vakalarda dermatologlar tespiti deriden yapıyor. Şekerin yoğun bir biçimde tüketilmesinin vücuttaki en büyük tesiri budur” ifadelerini kullandı.