Soğuk hava yüz felci riskini artıyor dikkat!

Merkezi, beyin sapında olan yedinci kafa çiftinin (yüz siniri, fasyal sinir) çeşitli sebeplerle hastalanması neticesinde meydana gelen felce yüz felci deniyor. Yüz felcinde hasta olan tarafta yüz hatları siliktir. Yüz ifadesizdir. Hareket ettirilmek istendiğinde o taraf kas ve alın derisi hareket etmez. Göz kapağı kapanmaz. Teneffüs esnasında burun kanadı diğer taraf gibi açılıp kapanmaz. Islık çalmada hava felç olan taraftan kaçar, dudaklar büzülmez. Ağızda sağlam tarafa doğru kayma görülür. Doktorlar uyarıyor yüzünüzü direkt soğuğa maruz bırakmayın...

Soğuk hava yüz felci riskini artıyor dikkat!

Merkezi, beyin sapında olan yedinci kafa çiftinin (yüz siniri, fasyal sinir) çeşitli sebeplerle hastalanması neticesinde meydana gelen felce yüz felci deniyor. Yüz felcinde hasta olan tarafta yüz hatları siliktir. Yüz ifadesizdir. Hareket ettirilmek istendiğinde o taraf kas ve alın derisi hareket etmez. Göz kapağı kapanmaz. Teneffüs esnasında burun kanadı diğer taraf gibi açılıp kapanmaz. Islık çalmada hava felç olan taraftan kaçar, dudaklar büzülmez. Ağızda sağlam tarafa doğru kayma görülür.

Doktorlar uyarıyor yüzünüzü direkt soğuğa maruz bırakmayın...

Tüm yurdu saran soğuk havanın da etkili olması "Hastalıklardan nasıl korunulabilir? " sorusunun cevabını arattı. Kar yağışının yoğun olduğu bu günlerde hastalıklardan korunmak için alınması gereken önlemler aslında çok basit. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Duraksoy, alınacak önlemler sayesinde hiç hasta olunmayacağı gibi hastalıkların çok hafif şekillerde atlatılmasının da mümkün olduğunu söyledi.
Duraksoy "Etrafımızda herkes sık sık hastalanırken biz hiç hastalanmaya biliriz veya çok hafif atlatabiliriz. Bu tamamen bağışıklığımızı desteklememizle ilişkilidir. İyi uyku düzenini mutlaka sağlamalıyız. Düzenli egzersizi yaşam biçimi haline getirmeliyiz. Şekeri hayatımızdan çıkartmalıyız. Bol balık tam mevsimi olduğu için ve vücudumuza omega 3 yüklemek için tüketmeliyiz. D vitamini düzeyimizi ölçtürüp takviye almalıyız. Portakal, greyfurt, limon, mandalina, yeşil biber gibi C vitamin içeriği yüksek gıdaları tüketmeli, zencefil, zerdeçal ve soğuk sıkım çörekotu yağını hayatımızdan eksik etmemeliyiz" dedi.
SOĞUK HAVA, YÜZ FELCİ RİSKİ ARTIYOR
Ülkü Duraksoy, soğuk havalarda yürürken en korkulan risklerden birisinin de "Bell bell paralizisi" denilen yüz felci olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: 
"Soğuk havalarda yürümek yüz felci riskini de artırıyor. Aslında bu durum iyi tedavi edilirse tamamen geçici bir durumdur. Erken tanı ve erken müdahale önemlidir. Tedavide kortizon tedavisi ve vitamin destekleri kullanılmalıdır. Korunmada ise yine bağışıklık sistemimizin sağlam tutulması ve kontrollerimizin düzenli yapılması önemlidir. Yüzümüzü direkt soğuğa maruz bırakmamak da yine en önemli korunma yoludur. Soğuk algınlığıyla karşılaşan hastalarımız asla kendi kafalarına göre antibiyotik alıp başlamamalıdır. Toplumumuzda sıklıkla yapılan en önemli hata budur. Bu konuda hekim olarak bizlerin de antibiyotik kullanımında çok temkinli olmamız gereklidir. Mutlaka test yapılmalıdır. Teste göre gerekirse antibiyotik başlanabilir. Yüzde 90 üst solunum yolu enfeksiyonları viraldir ve kendiliğinden basit önlemlerle geçer. İyileşme sürecinde beta-glukan ve C vitamini takviyesi almak kişilerin besinleri ve istirahatleri dışında yapabilecekleri en güzel yan desteklerdir. Bunların dozajlarını hekimlerine danışabilirler."