Topuklu ayakkabı giyenler dikkat!

Topuklu ayakkabı giyen kadınlar dikkat. Şıklığınız için kalıcı rahatsızlıklara sebep vermeyin. Topuklu ayakkabılar kemik çıkıklarına neden olur mu? Kemik çıkıntısı nedir? Detaylar haberimizde yer alıyor.

Topuklu ayakkabı giyenler dikkat!

Topuklu ayakkabı giyenler dikkat!
Özellikle kadınları yakından ilgilendiren kemik çıkığı sorunu, sağlıksız topuklu ayakkabı kullananlarda meydana geliyor.

Öncelikle genetik mirasla ilgili olan kemik çıkığı, ayağa uygun olmayan sağlıksız ayakkabıların tercih edilmesi nedeniyle de görülebiliyor. Yüksek topuk ve topuklu ayakkabının uzun süre giyilmesi, ayaklarda kemik çıkıntısı yaşanmasına sebep olduğu ortaya çıktı.
Türkiye’nin ilk ayak-ayakkabı uyum uzmanı Başak Kurtoğlu, şiddetli ağrılara neden olabilen kemik çıkıklarının kadınlarda, erkeklere oranla dokuz kat daha fazla görüldüğünü söyledi. Bunun sebebi olarak ta kadınların vazgeçilmez şıklık simgeleri topuklu ayakkabılar olduğunu belirtti.
Yoğun olarak tercih edilen yüksek topuklu, öne doğru sivrilen ve daralan ayakkabı modelleri, ayak yapısına uyumsuz oluşları nedeniyle ‘hallux valgus’ (başparmak çıkıntısı) oluşumuna neden oluyor.
Bu durumun önüne geçmek için ise alabileceğiniz basit önlemler var. Başak Kurtoğlu, bu önlemleri şu şekilde sıraladı:
  • Ayağın genişliğine uygun olan, ortepedik olan ayakkabılar tercih edilmeli.
  • Ayakkabının bitiş noktası kemiğin orta kısmına denk gelmemeli.
  • Toka, fiyonk gibi aksesuarlar, giyildiğinde kemiğin üzerine denk gelmemeli.
  • Astarında dikiş olmayan, yumuşak derili ürünler tercih edilmeli.
  • Yüksek topuklu ayakkabılar kısa sürelerle kullanılmalı.