Türk Doktorların Başarısı

Fil hastalığına Türk doktorlar çare buldu. Genç bir kızın fil hastalığına yakalanması sonucunda boğazındaki lenflerden alınan parçanın bacaklara nakledilmesi sonucunda genç kız kısa sürede sağlığına kavuştu.

Türk Doktorların Başarısı

Ailesiyle Almanya'da yaşayan ve halk arasında "fil hastalığı" adıyla bilinen lenf ödemine 2005'te yakalanan 16 yaşındaki Akter,10 yıl boyunca bu ülkedeki ve Avrupa'daki hastanelerde şifa bulamayınca İstanbul'a geldi.


TÜRKİYE'DE İLK KEZ UYGULANIYOR

Türkiye'de ilk kez uygulandığı belirtilen lenf nakli yöntemiyle sağlığına kavuşan Akter ve nakli gerçekleştiren Doç. Dr. Mehmet Veli Karaaltın, düzenlenen basın toplantısında hastalık ve tedavi sürecini anlattı.

Böcek ısırması sonucu ayağının şişmesiyle hastaneye gittiğini söyleyen Akter, "Sağ bacağımı böcek ısırdı ve ayağım şişmeye başladı. Ayaklarımda yaralar oldu. 3 sene sonra şişlik sol bacağıma yayıldı. Daha sonra bütün bacağım şişti ve lenf damarlarımın tıkandığını söylediler" diye konuştu.

AVRUPA'DA 10 YIL BOYUNCA SADECE MASAJ VE FİZİK TEDAVİ GÖRDÜ

Hastalığı için tedavi yöntemi bulamadığını dile getiren Akter, "Almanya ve Avrupa'da birçok doktora gittik. Hastalığımın genetik olduğunu ve tedavisinin bulunmadığını söylediler. 10 yıl boyunca sadece masaj ve fizik tedavi gördüm. Ağrılarım ve bacaklarımdaki şişlikler azalmadı" dedi.

Tedavisi için ailesiyle çare aradığını anlatan Akter, İstanbul'daki özel bir hastanede Doç. Dr. Karaaltın'ı bulduklarını aktardı. Türkiye'de boyundan alınan lenf ve damarların ayağa nakledilmesi yöntemini ilk kez uygulayan Karaaltın da fil hastalığı ve tedavi sürecini anlattı.