Tuvaletten pis olan o bölgeler

Hijyen Konseyi sağlık alanında yaptığı son çalışma ile dikkat çekti. Hayatımız boyunca bildiğimiz en pis yerlerden birisi olan lavabolardan bile daha pis bölgeler bulunduğunu ve bu bölgelere dokunurken dikkat edilmesi gerektiğini açıklayan Hijyen Konseyi neler söyledi? İşte detaylar.

Tuvaletten pis olan o bölgeler

Hijyen, temizlik ve buna bağlı  sağlık konularında çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulan, hiçbir yere ve  makama bağla olmayan Hijyen Konseyi, gıda mühendisleri, veteriner hekimler,  hukukçular, akademisyenler, sağlıkçılar ile gıda ve tüketici dernekleri  üyelerinden oluşuyor. Tüketicileri ve kamuoyunu uyarmayı, bazı noktalara dikkati çekmeyi  amaçlayan konsey, 2014 yılında uygulamaya soktuğu "hijyen avcıları"nın  tespitleriyle halkın sıklıkla kullandığı, sağlık açısından tehlike arz eden 10  eşyayı açıkladı. 

TUVALETTEN PİS TOP 10 

Türkiye'nin hemen her yerinde bu ürünler kullanılıyor ve hastalık  yapıcı mikroorganizma taşıyabiliyor. Bu eşyalarla ilgili yaptırılan araştırmalar da göz önünde bulundurulduğunda vatandaşların dikkatli olmaları gerekiyor. Bunlar, teneke kutu içeceklerin dış yüzeyi, Hastane ve kamu binaları tırabzanları, el kurutma makineleri, fast food ve çiğ köftecilerde verilen yeşil sebzeler, otobüsteki tutacaklar, spor salonlarındaki aletler, kağıt ve madeni paralar, menü kitapçıkları, ortak kullanım alanlarındaki lamba düğmeleri, kuaförlerdeki havlu ve aletler. Bu eşya, makine ya da ürünler,  birçok  hastalığa davetiye çıkarabiliyor.