Yeni Yılda Organlarıyla İki Kişiye Hayat Verdi

Beyin ölümü gerçekleşmiş olan bir kadından alınan organlar iki kişiye nakledilerek hayat kaynağı oldu. Detaylar yazımızda..

Yeni Yılda Organlarıyla İki Kişiye Hayat Verdi

Sivas'ta geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden 51 yaşındaki Zeliha Durak'ın organları 3 kişiye yeni yıl müjdesi oldu. Organ nakli için Durak ailesinin onayı üzerine, Erzurum Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden Sivas'a gelen sağlık ekipleri bir operasyonla karaciğer ve böbrekleri aldı. Ameliyatı gerçekleştiren Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, organ bağışında bulunan aileye teşekkür ederek, "Türkiye'ye örnek olabilecek davranış gösterdiler ve bu acılı günlerinde hastalarının organlarını bağışladılar" dedi.

'PİYANGODAN BÖBREK ÇIKTI'

Organ naklinin önemine değinen Aydınlı, şunları kaydetti: "Yeni yılın ilk saatleri ve biz ameliyattayız. Yani organ nakli gün ve saat tanımıyor. Herhangi bir şekilde dinlenme tanımıyor. Tabii bu devletimizin de gücünü gösteriyor. Hastalarımız hazır, inşallah nakledeceğiz, umarım ki yapacağımız tetkiklerde kullanılabilir durumda olduğunu görürüz. Hasta yakınları gerçekten elleri öpülesi insanlar. Kendi acılarını bir tarafa bırakıp başkalarının acılarına derman olmaya çalışan insanlar. Umarız ki aldığımız bu organlar, naklettiğimiz hastalarda çalışır ve onlar da yeniden hayata tutunurlar." Iğdır'da beş yıldır diyalize giren ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde yapılan nakille sağlığına kavuşan 25 yaşındaki Yaşar Eray ameliyatın ardından "Kardeşlerimin ikisi de diyalize giriyor. Yılbaşında para çıkması için insanlar milli piyango bileti alıyor. Ben yeni yıl için milli piyango değil, böbrek aldım. Bana piyangodan böbrek çıktı, bu benim için paradan çok daha önemli çünkü sağlığıma kavuştum" diye konuştu.