Bahçeli Davutoğlu Görüşmesi Öncesinde MYK'dan Tam Yetki Aldı

Milliyetçi Hareket Partisinin en yetkili karar organı olan MYK'yı olağanüstü toplantıya çağıran Devlet Bahçeli MYK'dan tam yetki aldı. Devlet Bahçeli, Ahmet Davutoğlu ile yapacağı görüşmeden önce MYK üyelerinin erken seçim ve koalisyon görüşlerini dinledi.

Bahçeli Davutoğlu Görüşmesi Öncesinde MYK'dan Tam Yetki Aldı

 MHP lideri Devlet Bahçeli, yarın Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ilgili yapacağı görüşme öncesinde partinin en yetkili karar organı olan MYK'yı olağanüstü toplantıya çağırmıştı. MYK, Genel Merkez'te toplanarak, süreci ve koalisyon görüşmesini ele aldı. Basına kapalı olarak yapılan toplantıda Bahçeli partililere 7 Haziran'dan beri hangi adımı niye attıklarını anlattı. Davutoğlu'nun nasıl bir teklifle geleceğini bilmediklerini ancak getirilen öneriyi dinleyip, karar vereceklerini belirten Bahçeli, "Bizim şartlarımız belli. Gelirler, samimi iseler, Kuran-ı Kerim üzerine yemin ederler, biz de elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyarız" dedi. Şartlarının kabul edilmesi durumunda hükümete girebileceklerini ifade ederken, erken bir seçim için Türkiye'deki ortamın uygun olmadığını tekrarladı. Bahçeli MYK üyelerinin görüş ve önerilerini de dinledi. Bahçeli, "Bütün teşkilatlarımız seçim olacakmış gibi hazırlıklarını yapmalı" talimatını verdi.


Devlet Bahçeli Kimdir?


İlk zamanlar (1948-1967)1948 yılında Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde doğdu. Fettahoğulları olarak bilinen geniş ve köklü bir aileye üye olan Bahçeli, ailenin 4 çocuğundan biriydi. Babasının ilk evliliğinden olan 2 kardeşi vardır.

İlk öğrenimini memleketi Osmaniye'de 7 Ocak İlkokulu'nda pekiyi dereceyle tamamladı. Ailesi varlıklı olduğu için üniversiteye kadar tahsilini özel okullarda sürdürdü. Ortaokulu Servet Bahçeli adında, kendisinden üç yaş büyük, abisiyle Adana'da Özel Çukurova Koleji'nde yatılı okudu. Lise eğitimi için İstanbul'a akrabalarının yanına gitti. Emirgan Akgün Koleji’ne yazıldı. Lise ikinci sınıfta Etiler'deki Özel Ata Koleji’ne geçti ve lise diplomasını da yine bu okuldan aldı.

Üniversite hayatı (1967-1971)

Devlet Bahçeli, 1967 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni (Şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) kazandı ve dış ticareti okumaya başladı. Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin genel başkanı Alparslan Türkeş'in seminerlerine gitmeye başladı. Ardından akademide Ülkü Ocakları'nı kurdu. 1970-71 yıllarında Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. Bahçeli, bir yandan aktif olarak siyasi faaliyetleri yürütürken, diğer yandan da akademik çalışmalarını devam ettirdi.

Asistanlık zamanı (1971-1987)

1971'de mezun oldu ve aynı yıl Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ve bağlı yüksek okullarda İktisat Bölümü asistanı olarak görev aldı. Öğrencilerle yakından ilgilenen bir akademisyendi. Aynı zamanda Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneği'nin kurucularından, Üniversite Akademi ve Yüksekokullar Asistanları Derneği'nin (ÜMİD-BİR) kurucularından ve genel başkanlarındandır. Ayrıca kısaca ÜNAY denilen Üniversite Akademi ve Yüksekokulları asistanlığı kurdu ve başkanlığını yaptı.

Devlet Bahçeli, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde iktisat doktorası yaptı ve aynı üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Politikasında Ana Bilim Dalı'nda 1987 yılına kadar öğretim üyeliği görevini sürdürdü. Dr. Bahçeli yine bu süre içerisinde Türkiye ve Dünya Ekonomisi, Türk Tarihi ve Dış Politika konularıyla ilgilendi ve bu alanlarda çalışmalar yaptı.

Siyasi hayatı (1987- )

Bahçeli, partisinin 2015 genel seçim beyannamesini açıklarken.

17 Nisan 1987 tarihinde üniversitesindeki öğretim üyeliği görevinden istifa eden Bahçeli, 19 Nisan 1987 tarihinde yapılan MÇP Büyük Kurultayında parti yönetimine seçildi ve Genel Sekreterlik görevine getirildi.

MÇP ve MHP'nin yönetim kadrolarındaki görevi uzun yıllardır sürdüren Bahçeli, çeşitli zamanlarda Genel Sekreterlik, Genel Başkan Yardımcılığı, Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği, Merkez Karar Kurulu Üyeliği, Genel Başkan Başdanışmanlığı görevlerinde bulundu ve 6 Temmuz 1997 tarihinde yapılan MHP 5. Olağanüstü Kongre sonrasında Genel Başkanlığı görevini üstlendi. 1999'da yapılan genel seçimlerde MHP'nin ikinci parti çıkması üzerine DSP ve ANAP ile koalisyon hükümetinde devlet bakanı ve başbakan yardımcılığına geldi. 2002 genel seçimlerinde partisi baraj altında kalınca milletvekili seçilemedi. 2007 Türkiye genel seçimlerine Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı olarak katıldı. Partisinin barajı geçmesiyle birlikte yeniden milletvekili olarak meclise girdi. 24. Dönem Osmaniye Milletvekili olarak TBMM'ye tekrar girmiştir. 2015 Olağan Büyük Kongresinde 7. kez parti genel başkanı seçilmiştir.