HDP boş alana seslendi, miting partiyi şok etti

HDP boş meydana seslendi. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Mardin’in Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerinde düzenlenen mitinglerde alanlar boş kaldı.

HDP boş alana seslendi, miting partiyi şok etti

Hendek ve çukur siyasetinin ardından halk desteğini kaybeden HDP’nin Güneydoğu’da yaptığı mitingler ilgi görmüyor.

HDP Mardin milletvekili adaylarının katılımıyla Kızıltepe ve Nusaybin ilçesinde mitingler gerçekleştirdi. Mitinglere HDP Mardin Milletvekili adayları Mithat Sancar, Pero Dündar, Tuma Çelik, Ebru Günay ve Gülbin Şahin Dağhan katıldı.

Geçen seçimlerde yoğun katılımın olduğu mitinglere bu seçimde ilginin oldukça düşük olduğu dikkat çekti.  

Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı her iki ilçede de 1 Kasım seçimlerinde oyların yüzde 85-90 oy alan HDP bu seçimlere ilgi oldukça düşük.

HDP'NİN 100 BİN OY ALDIĞI KIZILTEPE'DE HEZİMET

Kızıltepe belediyesi yanında bulunan miting alanında yapılan mitinge az sayıda Kızıltepeli katıldı. 

HDP İlçe Başkanı Mehmet Şirin Öbek, HDP ilçe eşbaşkan yardımcısı Berivan Yıldız Ata’nın yaptığı konuşmayla başlayan mitingde HDP milletvekili adayları Pero Dündar, Gülbin Şahin, Tuma Çelik, Ebru Günay’ın tanıtımları yapıldı. Mitingde HDP Milletvekili Mithat Sancar da bir konuşma yaptı. Yerel sanatçılar konser verdi. 

1 Kasım 2015’te yapılan genel seçimlerde yüzde 82 ile yaklaşık yüz bin oyun alındığı Kızıltepe ilçesinde katılımın son derece düştüğü görüldü. 

NUSAYBİN'LİLER MİTİNGE GİTMEDİ

HDP tarafından Nusaybin’de Nevruz Bulvarı’nda gerçekleştirilen mitingte konuşan adaylar 24 Haziran'da gerçekleştirilecek seçimlerde destek istedi.

HDP Mardin Milletvekili adayları Mithat Sancar, Pero Dündar’ın da katılımı ile yaklaşık 600 kişiyle başlayan HDP seçim mitingi yaklaşık 1000 kişinin katılımıyla sona erdi
1 Kasım 2015 seçimlerinde HDP Nusaybin’de yüzde 89 oy oranıyla yaklaşık 50 bin oy almıştı. 

Dün Siirt’in Kurtalan ilçesinde de HDP mitingi de oldukça sönük geçmişti. 

Özellikle hendek çukur siyasetinin ardından oldukça kan kaybeden HDP’nin 24 Haziran seçimlerinde barajın altında kalma ihtimalinin yüksek olduğu konuşuluyor.