Ömer Çelik'ten koalisyon hakkında flaş açıklama!

Koalisyon görüşmeleri kapsamında Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sunum yapan Bakan Ömer Çelik, Pazartesi günü saat 18:00'de Kemal Kılıçdaroğlu ve Haluk Koç'u görüşmeye beklediklerini açıkladı.

Ömer Çelik'ten koalisyon hakkında flaş açıklama!

Başbakan Davutoğlu'na yaptığı sunum sonrası açıklama yapan Bakan Ömer Çelik; 'Sayın Kılıçdaroğlu ve Haluk Koç'u Pazartesi günü saat 18:00'de bekliyoruz' dedi.
Başbakan Davutoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu 10 Ağustos Pazartesi günü saat 18:00'de görüşecek.Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümet kurma süreci kapsamında CHP ile istikşafi görüşmelerde bulunan AK Parti heyetiyle bir araya geldi. Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ömer Çelik genel başkanların Pazartesi görüşeceklerini açıkladı.Başbakan Davutoğlu'na yaptığı sunum sonrası açıklama yapan Bakan Ömer Çelik; 'Sayın Kılıçdaroğlu ve Haluk Koç'u Pazartesi günü saat 18:00'de bekliyoruz' dedi.

GÖRÜŞME PAZARTESİ SAAT 18:00'DE

Görüşmeden sonra açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, şunları söyledi: ''Birkaç saatlik görüşme esnasında sorularına cevap verdik. Çok kapsamlı bir sunum yaptık. Süreci baştan sona tekrar anlattık. Arada sunumlarımız oldu. 3 çerçevede sunum yaptık İki parti arasında mutabakat görülen politikalar, anlaşmazlıklar ve üçüncü olarak da genel başkanların bir araya gelerek mesafe alınıp alınmayacağı şeklinde...
AK Parti politikalarını ilgilendiren kısımları yarın kurula götürülecek. Pazartesi günü hükümet politikalarını ilgilendiren kısmı Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Pazartesi günü Bakanlar Kurulu'ndan sonra sayın Kılıçdaroğlu’nu ve Haluk Koç’u saat 18.00’de Başbakanlık Resmi Konutu'na bekliyoruz. Kendileri de olumlu yanıt verdiler. Gelinen noktanın değerlendirmesi yapılacak. Davutoğlu ile birlikte ben de katılacağım.Herkes şunu öğrenmek istiyor, her görüşmeden sonra çatışma mı mutabakat mı daha fazla diye…. Siyasetin kendine has kimyası var. Öyle konular vardır ki bir konuda anlaşmazlık her şeyi geriye atar, bir konuda anlaşma diğer her şeyi kaldırır. Böyle bir matematiği yapamayız .Genel başkanlar açıklayacak görüşmeden sonra, nelerde anlaşıldı nelerde anlaşmazlık çıktı. Bunun cevabını genel başkanlar verebilir. Buradan çıkan sonucun olumlu ve olumsuz yönde ilerlediğine biz karar veremeyiz.

PAZARTESİ GÜNÜ SONUÇ ÇIKACAK MI?

Nihai bir görüşme olarak değerlendirilemez. Genel başkanlar çizecektir sonucu. Tamam mı devam mı şeklinde adını koyacağımız bir görüşme değildir. Başbakanımız da söylemişti. Görüşmeler bitince başkanlarla bir arada olabilirim demişti. 2 genel başkanın genel görüşmesi olarak değerlendirmek gerekir.


'Genel başkanlar hangi konuları görüşecekler? Çözüm süreci devam ediyor diyorsunuz ama süreç bitti deniliyor?'

Bunları basından okuyoruz, her gün yeni bir senaryo okuyoruz. Bunlar karmaşık mekanizmalardır. Bunlar herkesin de gözü önünde yürütüyoruz. Açıkladığımız takvim ne ise ona uyuyoruz. Açıkladığımız yol haritası üzerinde gidiyoruz, onu uyguluyoruz. Bizim görüşmelerimizde pek çok konu konuştuk. Ama bu konular içerisinden şunu ele alacaklar diyemem genel başkanlar için..

"45 günlük süre dolmak üzere. AK Parti’nin bu süreyi sonuna kadar kullanacağı konuşuluyor?"

Bunları hep basından okuyoruz. 13 yıldır sorumluluk taşıyoruz, üzerimizde taşıyoruz. Bizim yürüttüğümüz politika ile taktik kelimesi yan yana gelemez. Hiçbir taktik hesabımız olamaz. Bunlar memleket meselesidir, herkesin gözü önünde gerçekleşiyor. Bundan sonrası nasıl olur genel başkanlar açıklar.


BAHÇELİ İLE GÖRÜŞME OLACAK MI?

Bana bir bilgi verilmedi.

Erken seçim mi daha iyi yoksa koalisyon mu size göre?

Karara varılana kadar bütün seçenekler masadadır. Hiçbir seçeneğe kapı kapatmadan yürütmeye çalışıyoruz, en hayırlısı hangisiyse onu istiyoruz.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, hükümet kurma süreci kapsamında CHP ile istikşafi görüşmelerde bulunan AK Parti heyetini kabulü sona erdi. AK Parti heyetinin başkanı Ömer Çelik toplantı çıkışında Başbakan Davutoğlu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun koalisyon görüşmeleri için 10 Ağustos pazartesi günü saat 18:00'de görüşeceklerini açıkladı. Görüşmeye Ömer Çelik ve Haluk Koç da katılacak.

Başbakanlık Resmi Konutu'nda, basına kapalı gerçekleştirilen kabul, yaklaşık 2 saat sürdü.

Kabulde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti milletvekilleri Ali İhsan Arslan, Osman Can ve Taha Özhan yer aldı.

ÖMER ÇELİK ÇIKIŞTA AÇIKLAMA YAPTI

AK Parti heyetinin başkanı Ömer Çelik çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İşte Ömer Çelik'in konuşmasından satırbaşları:

"Çok detaylı ve kapsamlı bir sunum yaptım. Bütün bir süreci baştan sona tekrar anlattım. 3 çerçevede kendimize sunumumuzu yaptım. Mutabakat noktaları, anlaşmazlık noktaları ve genel başkanların bir araya gelerek mesafe alınıp alınmayacağına karar vereceği konular. Hazırlanan rapor partinin yetkili kurumlarında ele alınacak. Yarın MYK'mızda rapor ele alınacak. Pazartesi günü Bakanlar Kurulumuzdan sonra saat 18:00'de Kemal Kılıçdaroğlu ve Haluk Koç'u bekliyoruz, Başbakanımız, Kemal Bey ile görüşecek. Gelinen noktanın bir değerlendirmesi yapılacak."