Derbide Demirkol'un favorisi kim?

Yarın itibariyle büyük derbi yani Beşiktaş-Galatasaray maçı gerçekleşecek. Derbi öncesi değerlendirmelerde bulunan futbol yazarı Mehmet Demirkol, Siyah Beyazlı takımın daha önce maça başlayacağını söyledi. Bunun nedenini ise şöyle açıkladı..

Derbide Demirkol'un favorisi kim?

Fanatik Gazetesi yazarı Mehmet Demirkol, bugünkü köşe yazısında derbide Beşiktaş'ın 1 adım önde olduğunu belirtti.

İşte Demirkol'un o yazısı:

Stat, zemin, saat ve iklim açısından kötü bir ortam var. Bu, oyun açısından Galatasaray’ı daha kötü etkiler. Çünkü Beşiktaş en kısa yoldan kaleye gitmeye çalışıyor. Galatasaray ise daha yumuşak ve topla oynamayı seven bir yapıya sahip. Biliç’in oyun taktiği belli, Hamza hocaya ise yeni bir plan lazım.

İki takımın da kâbusu Olimpiyat Stadı olacak gibi görünüyor. Bir yandan kötü stat atmosferi, diğer yandan soğuk hava ve muhtemel kar yağışı, hatta tribündeki boşluklar takımları ne yönde etkiler ne yönde etkiler, kime avantaj sağlar ?

YETER Kİ BİLİC ANLAYIŞINI DEĞİŞTİRMESİN

Stat, zemin, saat ve iklim açısından kötü bir ortam var. Seyirci açısından umarım aynı şey olmaz. Ancak orada da kuşku var. Şartların bu maçın kalitesini artırmayacağı kesin. Bu ortam Beşiktaş’ta taraftar desteği açısından negatif etki yapar. Ancak oyun açısından Galatasaray daha kötü etkilenir. Galatasaray daha yumuşak, topla daha çok oynamayı seven bir ekip. Beşiktaş ise en kısa yoldan kaleye gitmek istiyor. Bu şartlarda bunu yapmak her zaman daha kolaydır. Daha az sürtünmeyle oynayan takım bu şartlarda avantajlıdır. Bir Trabzonspor maçını 1 pas ortalamasıyla 3 gol atarak kazandıysanız bu tip şartlardan daha az etkilenirsiniz. Tabii yeter ki Biliç, Fenerbahçe maçında olduğu gibi anlayışı değiştirmesin.

Galatasaray’da ciddi bir savunma zaafifiyeti göze çarpıyor. Gençlerbirliği deplasmanında altı pas içinde 3 defans oyuncusu, Stancu’nun kafa golünü sadece seyretmişti. Chedjou’nun dönüşü, Demba Ba, Töre ve Olcay’ın hücum aksiyonlarına çare olabilir mi?

ADAM SOKAN HER TAKIM POZİSYON BULUR

Trabzonspor maçında olduğu gibi Veli’nin de sık sık hücuma destek vermesini bekliyorum. Biliç’in takımı açısından hızlı, hemen kaleye giden bir oyun göreceğiz. Trabzonspor maçında bulunan 3 golün pas sayıları, 2, 1 ve 0’dı. 1 pas ortalamasıyla kaleye gidip skor buldular. Bu inanılmaz rakamlara inilemese de genel fikir aynı olacaktır. Boz ve kaleye çullan. Bu açıdan bakıldığında Biliç’in planı belli. Hamzaoğlu ise yeni bir şey yapmak zorunda. Galatasaray’ın savunma sorunu var. Bu stoperlerin iyi desteklenmemesinden kaynaklanıyor. Alan savunması oynanıyor ama buna uyanlar sadece iki stoper. Rakip kalabalık geldiğinde mutlak alan ve adam kaybı oluyor. Ceza alanına ekstra oyuncu sokan her takım pozisyon bulur. Burada Chedjou ve Muslera’nın fazladan katkı vermeleri lazım.