FIBA'dan mahkeme kararına sert tepki

FIBA mahkeme kararına sert tepki gösterdi. FIBA, Avrupa Ligi organizasyonunun açtığı davada verilen ihtiyati tedbir kararının iptal edilmesi için Münih Yerel Mahkemesi'ne çağrıda bulundu.

FIBA'dan mahkeme kararına sert tepki

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), Münih Yerel Mahkemesi'nin, Avrupa Ligi'nin organizasyonlarında yer alacak kulüplere ve bağlı oldukları federasyonların milli takımlarına FIBA'nın yaptırımda bulunamayacağı yönündeki kararının, yanlı olduğunu savundu.

FIBA'nın internet sitesinde yapılan açıklamada, yaptırım kararına ilişkin Avrupa Ligi organizasyonunun açtığı ve haklı görüldüğü davanın duruşmasına FIBA'nın çağrılmadığı ve kararın tek taraflı verildiği eleştirisinde bulunuldu.

Açıklamada, Münih Yerel Mahkemesi'ne, aldığı ihtiyati tedbir kararını iptal etmesi için acil bir duruşma çağrısı yapıldı.

Avrupa Ligi organizasyonu, FIBA'nın kulüplere ve ülke federasyonlarına yaptırım kararına karşı Münih Yerel Mahkemesi'nde açtığı davada haklı bulunmuştu.

Mahkemenin 2 gün önce açıkladığı kararda, FIBA'nın, Avrupa Ligi organizasyonlarında mücadele edecek kulüplere ve bağlı oldukları federasyonların milli takımlarına herhangi bir yaptırımda bulunamayacağı belirtilmişti. Ayrıca FIBA'nın direkt ve dolaylı cezalarının, kulüplere uygulayacağı baskı ve yaptırım tehditlerinin, mahkeme kararına karşı gelinmesi anlamı taşıdığı ifade edilmişti.