HDP'li Tan, Ankaragücü-Amedspor Maçındaki Olaylarla İlgili Konuştu

HDP'li Tan, Ankaragücü-Amedspor maçında oluşan olaylarla alakalı "Kaşımak istemiyorum ama, Türkiye'nin hassas günleri olmasaydı bu alçaklar Kızılay Meydanı'nda çok dayak yerdi" diye konuştu.

HDP'li Tan, Ankaragücü-Amedspor Maçındaki Olaylarla İlgili Konuştu


HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, MKE Ankaragücü-Amedspor maçında ortaya çıkan arbedeyle alakalı söylemlerde bulundu. Tan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Ankara'da Amedspor yöneticilerine yapılan saldırıya yönelik, "Birtakım sırf temsil ettiği bölge ve ilinin isminden, karakterinden dolayı gittiği her yerde siyasi lince uğruyorsa ve ondan sonra da bu siyasi linç fiili lince dönüşüyorsa bunun sporla alakası yok." İfadelerine yer verdi.
 
Sıradan Bir Spor Kavgası Değil

Takıma yönelik diğer illerde de birtakım olayların olduğunu dile getiren Tan, "Ama en son Ankara'daki artık yenilir, yutulur, hazmedilir bir hadise değil. Sıradan bir spor kavgası değil."dedi.

Kızılay Meydanı'nda Misliyle Dayak Yerdiler

" Bunun  hazmedilmesi mümkün değildir. Türkiye 'nin bu kadar hassas günlerden geçtiği bir dönem de ben bu hassasiyeti dahada kaşıyacak, derinleştirecek cümleler kurmak istemiyorum. Ama Türkiye'nin bu hassas günleri olmasaydı bu alçaklar Kızılay Meydanı'nda misliyle dayak yerdiler “ dedi.

“ Eğer devlet yok ise Hükümet yoksa Kızılay meydanında misliyle mukabele görürdüler. Onun için kimsenin eşkıyalığı, haydutluğu yanına kar saymaması lazım. Ülkemizin bu kadar hassas bir dönemden geçtiği bir dönem de ben olayın üzerine benzin dökme niyetin de değilim, hassasiyetleri kaşıma niyetinde değilim, büyütme ve bir intikama dönüştürme niyetinde de değilim. "
 
Bir Daha Gideceğiz

Karşı takım yöneticilerinin Diyarbakır'da kendi evlerinde gibi ağırlandıklarını söyleyen  Tan, " Ama demek ki sütleri bu kadarmış ki bu izzete,  ikrama, ilgiye böyle karşılık verdiler. Bunun da cevabını verecek devlet olacak, mahkemeler  olacak. Mahkeme  yok, gitti bıraktı, bir daha gideceğiz, bir daha gideceğiz, bir daha gideceğiz." Diye belirtti.
 
Vilayetin Adı Diyarbekir'dir, Merkez İlçesinin Adı Amid Sancağıdır

" Olayı kınayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin takımın ismine Amed spor yerine Diyarbakır spor demesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Tan, "Bu takımın adı bu. Resmi adı bu bunun. Bunun üzerinden bir polemiğe gitmenin de bir faydası yok. Sayın Devlet Bahçeli açsın bütün Osmanlı devlet arşivlerine baksın. 1515'ten 1923'e kadar bu sancağın adına baksın. Vilayetin adı Diyarbekir' dir, merkez ilçesinin adı Amid sancağıdır. " İfadelerine yer verdi.