Sabah Sporu İle Sağlıklı Yaşamak Mümkün..

Sporu günün hangi diliminde yapmamız gerektiği spor yapanları da, uzmanları da ikiye ayıran bir sorudur.

Sabah Sporu İle Sağlıklı Yaşamak Mümkün..

Kimimiz sabahın erken saatlerinde hiç üşenmeden spor kıyafetlerini giyer ve sporunu yapar. Kimimiz ise henüz uyanamamış gözlerle “Ben işe gitmek için bile yataktan kalkamazken bu insanların zoru ne de sabahın köründe koşup, zıplayıp, spor yapıyorlar? “ diye kendi kendilerine sorarlar.
 
Sabah sporunun güne zinde başlamak isteyenlere birebir olduğunu söyleyebiliriz. Gece uykusu boyunca tembelleşen kasları sabah sporu ile aktifleştirerek gün boyu daha enerjik olmayı sağlayabiliriz.
 
Sabah saatlerinde yapılan sporun kilo vermede etkili olduğunu belirten uzman görüşlerine göre orta şiddetteki gün ışığı alan kişilerin kilolarını kontrol etmeleri daha etkili oluyor. Metabolizma hızlanacağından gün içinde açlık hissi daha azalıyor ve daha az yemek tüketimi gerçekleşiyor.
 
 Ayrıca sabah sporu ile daha çok gün ışığı alımı uykuya dalışı kolaylaştırıyor. Mutluluk hormonu daha çok salgılanıyor, kronik rahatsızlık riski daha azalıyor ve bol oksijen alımı ile beyin daha verimli çalışmaya başlıyor.
 
Sabah sporunun yararlarının olduğu bir kesin fakat eğer sabah sporu yapmaya karar verdiyseniz mutlaka hafif ve vücudu az yoracak hareketler yapmalı ve mutlaka sağlık sorunlarınız varsa doktor tavsiyesi ile spor yapmalısınız.