Ahmet Davutoğlu ilk kez böyle bir telefon kullanacak

Paralel yapı operasyonları sırasında üst düzey devlet adamlarının kullandığı özel şifreli telefonların dinlendiği tespit edilmişti. Bunun üzerine yeni kriptolu telefon yapımına gidildi. İşte o beklenen kriptolu telefon hazır ve bugün ilk olarak Başbakan Davutoğlu'nun kullanımına sunulacak.

Ahmet Davutoğlu ilk kez böyle bir telefon kullanacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’tan, ktiptolu telefonlarla ilgili açıklama geldi.

Işık, yeni hazırlanan kriptolu telefonların bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu'na takdim edileceğini söyledi.

Bakan Işık, telefon sayısının ise gelecek talebe göre belirleneceğini dile getirdi.
11 Haziran 2014'teki NTV yayınında Bakan Işık'ın sözleri: “Burada paralel yapının özellikle kriptoloji merkezine sızdığını tespit ettik. Yazılımların onların bilgisinde olduğunu biliyoruz..."

Bakan Işık şunları söyledi:

“Kriptolu telefon şu anda hazır. Sayın başbakanımıza takdim edeceğiz. Sayın başbakanımızın bu konuyla ilgili talimatlarını aldıktan sonra, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği aracılığıyla, kaç tane telefon isteniyorsa o kadar telefonu üretip teslim edeceğiz. Biz Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’ne teslim edeceğiz, onlar ilgili kurumlara ve ilgili kişilere dağıtacak."

TÜBİTAK ÜRETMİŞTİ

Üst düzey devlet yetkililerin daha önce kullandıkları kriptolu telefonlar TÜBİTAK tarafından üretilmişti.

Bakan Fikri Işık, daha önce yaptığı açıklamalarda, Başbakan, bakanlar ve Genelkurmay yetkililerinin de aralarında bulunduğu kişilerin kullandığı 164 kriptolu telefondan 80'nin dinlendiğinin tespit edildiğini açıklamıştı.

Dinlemelerle ilgili araştırma başlatılırken, devlet yetkilileri de kriptolu telefon kullanımını bırakmıştı. Bakan Işık, o dönemde, yılbaşına kadar yeni kriptolu telefon geliştirileceğini söylemişti.