Anayasa Mahkemesi İnternet Kararını Değiştirdi

Anayasa Mahkemesi torba yasa ile internet kararını değiştirdi. Telekominikasyon İletişim Başkanlığının bir internet sitesini sakıncalı bulduğu halde 4 saat içinde kapatma yetkisini iptal etti.

Anayasa Mahkemesi İnternet Kararını Değiştirdi

Anayasa Mahkemesi Torba Yasa ile birçok değişiklik yaptı. Bu düzenlemelerden biri de bazı gereksiz yetkileri iptal etmek oldu..
AİHS’YE AYKIRI

Twitter ve YouTube kararlarını da dikkate alan AYM, TİB’e tanınan bu yetkileri Anayasaya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS), Türkiye’nin tarafı olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı buldu. Anayasadaki düşünce, haberleşme özgürlüğüne ve kişisel verilerin ancak kişinin açık rızasıyla işlenebileceği hükmüne aykırı görülen bu düzenlemeler iptal edildi.
TBMM’den büyük tartışmalarla geçen Torba Yasa, “İnternet Ortamında Yapılan
Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”a göre TİB’e internet trafik bilgilerini toplama yetkisi ve site kapatma yetkisi veriyordu. TİB, “Suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzeninin korunması” gibi sebeplerin bir veya birkaçı nedeniyle başkanın talimatıyla bir internet sitesine erişimi 4 saat içinde yasaklayabilecekti. Bu kararlar 24 saat içinde sulh ceza hakimine sunulacak ve hakim de 48 saat içinde karar verecekti. TİB Başkanı’nın bu yetkisi iptal edildi, yürürlüğü de durduruldu.

KUZU’DAN TEPKİ

AK Partili Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, AYM’nin iptal kararına, “Anayasa Mahkemesi’ninkararı yanlış, çok net yanlış. Bundan sonda Türkiye’de kişi hakları, onuru korunamaz. Aç Twitter’ı, bas küfürü. Yol geçen hanı, dümdüz gitsin herkes orada bundan sonra” tepkisini verdi.

AYM’DEN TİB’E TRAFİK CEZASI

mİnternette trafik bilgisi, “Hangi kullanıcının hangi adresi ziyaret ettiği ve ne kadar süreyle o adreste kaldığı” bilgilerini içeriyor. Yasayla bu bilgilerini saklama yetkisi TİB’e verilmişti. AYM, TİB’in bu yetkisini ve hakim kararıyla ilgili mercilere verilmesini düzenleyen bu hükmü de Anayasa’ya aykırı buldu. Hükmün yürürlüğü kararın Resmi Gazete’de yayımlanacağı tarihe kadar durduruldu. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.