Bosch akıllı ev teknolojilerini Ces teknoloji fuarında tanıttı

Abd'de Ces 2015 teknoloji fuarında akıllı ev teknolojilerini kullanıcıların beğenisine sunan Bosh, ziyaretçilerden tam not aldı. Gelecekte ev içerisinde kullandığımız birçok nesnenin internete bağlı olacağını düşünen Bosch daha rahat, verimli ve emniyetli bir yaşam için ürünler geliştirmeye devam ediyor. İşte Bosch'un akıllı ev çözümleri...

Bosch akıllı ev teknolojilerini Ces teknoloji fuarında tanıttı

Abd'de Ces 2015 teknoloji fuarında akıllı ev teknolojilerini kullanıcıların beğenisine sunan Bosh, ziyaretçilerden tam not aldı. Gelecekte ev içerisinde kullandığımız birçok nesnenin internete bağlı olacağını düşünen Bosch daha rahat, verimli ve emniyetli bir yaşam için ürünler geliştirmeye devam ediyor. İşte Bosch'un akıllı ev çözümleri...

Dünya artık ağa bağlı bir hale geliyor. Yaşam için teknoloji üreten Bosch, Nesnelerin İnterneti yolundaki gelişmelere yön veriyor. Bosch tarafından, daha rahat, verimli ve emniyetli bir yaşam için geliştirilen çözümler, 2015 Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES) görücüye çıktı. Bosch, akıllı bina ve mobilite başlıkları altında, akıllı sensörlerden enerji çözümlerine, eMobilite'den otonom sürüşe, akıllı şehirlere, termoteknoloji ve ev aletlerine kadar günlük yaşamın içerisinde bulunan "ağa bağlı" çözümleri sundu.
Bosch Grubu basın toplantısında açıklama yapan Bosch İdare Kurulu Üyesi Dr. Werner Struth, Bosch'un mobilite sektörü için odak alanı otonom. Bu hedefimizle  yaralanmanın olmadığı ve nihayetinde, kazanın olmadığı bir geleceği amaçlıyoruz. Bosch'un otonom sürüş fonksiyonlarını geliştirmeye yatırım yapmasının sebeplerinden biri de bu" diye belirtti .
2015'te 6 milyar nesne internete bağlı olacak
Bosch, 2015 senesinde dünya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 75'inin internet erişimine sahip olacağını öngörüyor. Aynı dönemde , 6 milyar nesnenin de internete bağlı olması beklenmekte .
Geçen yılki CES'te, Bosch çevresel sensör teknolojisinde dünyada bir ilke imza atarak basınç, nem ve sıcaklık sensörlerini tek bir kasa içinde bir araya getiren entegre bir üniteyi görücüye çıkarttı. Bosch, geleneği sürdürerek gün içerisinde çevresel algılamada bir sonraki adım olan BME680 Gaz Sensörü'nün çıkışını duyuruyor.  Bu, 3 x 3 mm bir kutu içinde dünyanın ilk karma sensörü olarak gaz, sıcaklık, nem ve basıncı ölçüyor.
Bu gelişme, diğer tüm sektörleri olduğu kadar enerji ve bina teknolojisi pazarını da etkiliyor. Ana uzmanlık alanlarından biri enerji dönüşümü olan Bosch, konut ve ticari bina sahiplerine teknoloji ve hizmeti birleştiren paketler sunuyor. Bosch çözümleri, enerji–ısı üretim ve tüketimini akıllı şekilde birbirine bağlayarak merkezden yönetilir hale getiriyor. Böylelikle enerji ve kaynakların daha aktif şekilde kullanılması sağlanıyor.
Bosch, ısı sistemlerini akıllı telefon üzerinden kontrol etme fırsatı sunan uygulamasıyla da önem arz ediyor . Kullanıcılar bu tatbikat ile evde, ofiste veya tatildeyken ısıtma ve sıcak su kontrolünü yapabiliyor. Uygulama aynı dönemde hem ısıtma, hem de sıcak su için harcanan enerjiyle alakalı verileri sağlayarak kullanıcıların fatura yönetmesine de imkan sağlıyor.

Ev ve küçük işletmelere emniyet

Nesnelerin İnterneti sayesinde binalardaki cihaz ve sistemlerin birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan Bosch, emniyet kamerası segmentindeki satışlarının yarısından fazlasını internet erişimli kameralarla gerçekleştiriyor.

Ev cihazlarını da birbirine bağlıyor

Bosch, tek bir tatbikat üzerinden değişik markalardan çeşitli ev aletlerinin kontrol edilmesine ve birden fazla özelliğin kullanılmasına imkan veren bir çözüm sunuyor. Buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gibi ev aletleri, bu sistem ile donatılarak bir ağa bağlanıyor. Sistem, büyüyen bir hizmet yelpazesini içine almak için dönüşümünü sürdürecek bir açık platform olarak tasarlandı.

Otomobiller akıllandı, konfor ve emniyet arttı

İnternetin birden fazla sektör gibi otomotiv sektöründe yapmış olduğu devrim de CES Fuarı'nda sergileniyor. Muhtelif akıllı çözümü fiziki olarak mümkün kılan "Bağlanabilirlik Kontrol Ünitesi", esnek bir şekilde kullanılabilen modüler yazılım paketi "Bosch Software Innovations", vasıta içi "Göstergeden  Arıza Teşhisi Sistemi (OBD)" ve kaza durumunu tespit ederek otomatik olarak Bosch İletişim Sistemi'ne veri (bilgi) aktaran "Acil Arama Sistemi"bu teknolojiler arasında bulunuyor .