Ekşi Sözlük'te toplu protesto, kullanıcılar isyan etti, yönetim şokta

Türkiye'nin elit sözlüğü olarak bilinen ekşi sözlük'te kullanıcılar adeta isyan bayrağı çekti. Kullanıcıların toplu bir şekilde entry silme işlemine kalkışması sözlüğü birbirine kattı.

Ekşi Sözlük'te toplu protesto, kullanıcılar isyan etti, yönetim şokta

Ekşi sözlük'te yer alan entry'ler toplu bir şekilde silinde ve yönetim protesto edildi. Kullanıcıların bu girişimi yönetimi şok etti. Aynı zamanda Türkiye'de yapılan bu ayaklanma sosyal medyada geniş yer buldu.

Silinen entry sayısı hızla artarken yazarlar Ekşi Sözlük’ün son dönemdeki yönetim tarzını eleştiriyorlar.

Yazarların isyanına neden olan son gelişme, Ekşi Sözlük'ün yeni içerik sitesi Ekşi Şeyler’in açılması oldu. Yazarlar, Ekşi Sözlük’ün Ekşi Şeyler’deki içerikleri kendi izinleri olmadan yayınlamasını doğru bulmuyorlar.

Bunu “emek hırsızlığı” olarak değerlendiren yazarlar için geliştirilen bir Chrome eklentisi de var. Ekşi Sözlük Entry Silici adlı eklenti, yazarların ilk günden bugüne kadarki tüm entry’lerini siliyor.

İLK İSYAN, YENİ TASARIMA KARŞI PATLAK VERMİŞTİ

Ekşi Sözlük'teki ilk isyan, yeni tasarımın yayına alınmasıyla başlamış ve “28 şubat 2016 sözlük direnişi” olarak kayıtlara geçmişti, 800 yazar, ekşi  Sözlük’ün klasik temasına geri dönüş yapılıncaya kadar entry girmeyeceklerini açıklamıştı. ”İçeriği benim doldurduğum sözlükte, benim fikrim neden önemli değil?” diye soran yazarlar, Ekşi Sözlük yönetimini eleştirerek, daha katılımcı bir yönetim anlayışı taleplerini dile getirmişler ancak yönetimden olumlu bir yanıt alamamışlardı.

Yazarları bu noktaya getiren gelişmeler arasında Ekşi Sözlük kullanıcı sözleşmesinin Sözlük ahalisi için ani sayılabilecek bir şekilde değiştirilmesi de var. Her ne kadar Ekşi Sözlük yönetimi, değişiklikle yasal açıdan sakıncalı bir durum yaratmamış da olsa, yöntemin kullanıcıların bir bölümünü memnun etmediği ortada.


Etiketler; #ekşi sözlük
Avatar
Ahmet - 6 yıl
İnsanlar senelerce bir tasarıma alıştırıp birden değiştirirlerse olacağı buydu arada geçen zaman boyunca ufak ufak değişiklikler yapılsaydı eminim bölye birşey olmazdı diye düşünüyorum