Suudi yetkililer Pokemon iddiasını yalanladı

Suudi Arabistan yetkilileri yıllar önce kendilerinin belirttiği ‘Pokemon İslam’a uygun değildir’ açıklamasını yaparak Pokemon oyunun ülkede yasakladığı iddiasına yalanlama geldi.

Suudi yetkililer Pokemon iddiasını yalanladı

Suudi yetkililer Pokemon iddiasını yalanladı
Suudi medyasında Çarşamba günü dünya teknoloji gündeminde yer alan haberlere Suudi heyeti sözcüsü ''Müslümanlardan aldığı 2001 adet soruşturma sonrasında emirler verdiği olmuştur fakat Pokemoon Go hakkında herhangi bir başvuıru almamıştır'' dedi.
Oyunda oyuncular gerçek hayattaki sokaklarda gezerek kameralarında karşılarına çıkan "cep canavarlarını" yakalamayı amaçlar. 2001 yılında verilen fetvada kumar içermesi nedeniyle İslam’a aykırı olduğu kararıyla çıkartılmıştı. Fakat Suudi yetkililer bu açıklamaları reddederek, yalanladı.
Ulema heyetinden, 'Pokemon oyunu hakında herhangi bir fetva vermediklerini, sosyal medyada çıkan bu yöndeki haberlerin doğru olmadığını söyleyen Kültür ve Enformasyon Bakanlığı'na bağlı uluslararası haberleşme ve medya bölümünün başı Abdul Aylas, yabancı medyanın haberlerini yapmadan önce kendilerine resmi olarak sorulabilieceğini dile getirdi. Konseyin Twitter hesabında da herhangi bir fetvanın verilmediği söylendi.