Tuğba Özerk'ten samimi itiraflar

Tuğba Özerk

Tuğba Özerk23 2016, 06:19

◊ Artık albümden albüme röportaj yapıyoruz, kaç sene geçti aradan? Single da çıkarmıyorsun...
- 5 sene olmuştur herhalde... Single’lar benim için ara nağme, ara renk. O yüzden onlarda çok büyük promosyonlar yapmıyorum. Bunda ise durum farklı. Söz müzik, hepsi bana ait, albüm prodüktörü de benim.

◊ 8 şarkı var, 8’inin de söz müziği sana mı ait yani?
- Yok, bir tane cover var; “I Love You”. Ümit Besen’in şarkısı.

◊ Bu yazın hit’lerinden olur mu dersin?
- Bilmem, çok eğlenceli oldu. Bu arada bu albümde klibi de ben çektim. Olgunluk dönemi çalışması diyelim biz bu albüme özetle...

◊ Bu olgunluk şarkılara da yansıdı mı?
- Galiba... Mesela sözler açısından “Aynı Semtin Çocukları” biraz daha olgun bir şarkı.

◊ Çok eğlenceli biri olduğunu biliyorum ama müzik söz konusuysa hafif dram seviyorsun sanki.
- Sanki... Ama eğlenceli insanların içinde daha fazla hüzün var derler zaten. Bir de sanatçı bir kimliğe sahip olmak, kişiyi daha depresif yapıyor. Yazdığım şarkılarda da sanırım o yanım ortaya çıkıyor.

◊ Yani gerçek hayatta göstermediğin yüzün şarkılarda ortaya çıkıyor...
- Evet. O da iyi oluyor benim için. En azından şarkılarımda yansıtıyorum, böylece delirmemi de engellemiş oluyorum (gülüyor)... Müzik benim için terapi.

HERKES ÇOK GÜZEL İNSAN KULLANIYOR, BEN HARİÇ

◊ Albümler arasında neden bu kadar uzun zaman var?
- Ben şarkıların demlenmesi gerektiğine inanıyorum. Albüm emek verilerek hazırlanmalı. Kimsede o sabır kalmadığından mıdır bilmem, single çağını yaşıyoruz. Ben de 2 single yaptım ama, “Albüm vaktim geldi hadi yapayım” gibi düşünmek olmaz. Ben şarkılarımı, kendimi demlendiriyorum. Bu sırada yaşadığım şeyleri biriktiriyorum. Montaigne’in çok güzel bir sözü var; “Yazmak mutsuzluğun nedeni değil, sonucudur”. Kesinlikle doğru. Özetle... Ben şarkıları demliyor, ondan sonra piyasaya sürüyorum

◊ Zaten belli oluyor ne kadar özendiğin... Seni sevmeyen yok neredeyse...
- Evet, öyle bir durum var galiba.

◊ Peki, bu avantajı iyi değerlendirebiliyor musun?
- Sanmıyorum.

◊ Neden?
- Çünkü herkes insan kullanıyor, ben kullanamıyorum. Bu çarkın dışındayım. Ben besteciyim, söz yazarıyım, çok iyi bir şarkıcıyım ve içimden gelen işi yapıyorum. Bir yere ulaşıyor mu? Şu anda ulaştığını görüyorum ama zor yoldan.