Anneler müjde, 3 çocuğa 1300 TL anneye uzun izin!

Yaşamın zorlaşması işsizliğin artması ve eğitimli insan sayısının artmasıyla birlikte genç nesilde evlenenlerin sayısı gittikçe azalıyor bu da genç nüfus oranının düşmesine sebep oluyor. Bunun için önlem almak isteyen hükümet Aile paketi adıyla yeni bir teşvik paketi hazırladı. Buna göre annenin ilk doğumunda 300, ikincide 400 ve üçüncüsünde 600 TL yardım verilecek tüm bu yardımlar annenin hesabına yatacak.

Anneler müjde, 3 çocuğa 1300 TL anneye uzun izin!

Yaşamın zorlaşması işsizliğin artması ve eğitimli insan sayısının artmasıyla birlikte genç nesilde evlenenlerin sayısı gittikçe azalıyor bu da genç nüfus oranının düşmesine sebep oluyor. Bunun için önlem almak isteyen hükümet Aile paketi adıyla yeni bir teşvik paketi hazırladı. Buna göre annenin ilk doğumunda 300, ikincide 400 ve üçüncüsünde 600 TL yardım verilecek tüm bu yardımlar annenin hesabına yatacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması” programını açıkladı. Davutoğlu, programda doğum yapan kadına tam ücretle yarı zamanlı çalışma hakkı tanındığını açıkladı. Buna göre, doğum yapan anne 16 haftalık normal doğum iznini kullandıktan sonra, ilk çocuğunu dünyaya getirmişse 2 ay yarı zamanlı olarak çalışıp tam maaş alma hakkı tanınacak. Annenin ilk doğumunda 300 TL, ikinci doğumunda 400 TL, üç ve daha çocukta ise 600 TL doğum yardımı yapılacak.
Davutoğlu, yapılan programın Eylem Planı’nı dün Ankara Palas’ta altı bakanın katıldığı bir toplantıyla açıkladı. Davutoğlu’nun verdiği bilgilere göre, 38 başlıktan oluşan eylem planında şu düzenlemeler yer alıyor:

Kuran kurslarında eğitim
Halk Eğitim Merkezleri’ne ve Kuran kurslarına devam edenlere ve TSK personeline evlilik öncesi eğitimi verilecek.
Aile Sosyal Destek Programı hayata geçirilecek. Sosyal yardımlar konusunda Türkiye’nin risk haritası çıkartılacak. 500 aileye bir ASDEP görevlisi düşecek.

Kredi kartı eğitimi
Ailelere bankacılık, borçlanma, kredi kartı kullanımı ve yatırım konusunda eğitimler verilecek. Fakirlere asgari tüketim düzeyinde sosyal yardımı verilecek.

Yarı zamanlı çalışma hakkı
Evlat edinilmesi halinde ücretli ve ücretsiz doğum izinlerinden yararlanılacak. Doğum sonrasında annenin vefatı halinde kalan izinleri baba kullanacak.
Prematüre doğumlarda annelik izin hakları 9 aya göre (40 hafta) düzenlenecek. Yani bebek 7 aylık doğarsa aradaki 2 aylık süre de ayrıca verilecek.
Doğumda babalar için verilen 3 günlük izin 5 güne çıkarıldı. Devlet memurlarının doğum izninde oldukları dönemde kadro ve dereceleri ilerleyecek.
Annelere birinci çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, üçüncü çocuk için 6 ay yarı zamanlı ücretli çalışma hakkı getirilecek. 16 haftalık doğum izninin üzerine ilk çocuğu olan anne 2 ay yarı zamanlı yani öreğin günde 8 saat yerine 4 saat çalışabilecek ve yine tam maaş alacak. Yarı ücret özel sektöre yük edilmeyecek ve işsizlik fonundan karşılanacak.

Okula başlayana kadar hak
Anne eğer isterse çocuğu ilkokula başlayana kadar yani 5,5 yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkına sahip olacak. Anne haftada 30 saatten az olmamak üzere kısmi zamanlı çalışacak.

Devlet memurlarına verilen 192 TL’lik doğum yardımı tüm annelere genişletilecek. Anneye doğum yaptığı anda ilk çocukta 300 lira, ikinci çocukta 400 lira, üçüncü çocukta da 600 lira ödenecek. Davutoğlu, “300 lira hediye, yarım altın karşılığı oluyor takriben. Tabiri caizse, anneye ve bebeğe ilk altını devlet takacak. Bu altınlar bir müddet sonra hatıra olarak da saklanabilir, nesilden nesile aktarılabilir, sembolik olarak bizim annelere verdiğimiz değeri, onların büyük fedakarlıklarının, takdirimizin bir nişanesi olarak her bir anneye bu hediye takdim edilecek” dedi.

Kreş imkanları artırılacak
-  Özel sektörde kreş imkanı artırılacak. Belediyelere kreş yükümlülüğü geliyor. Aile kültürü müfredata konulacak. Belediyelerde, ‘aile meclisi’ kurulacak. Bireysel emeklilik benzeri, ‘çeyiz hesabı’ kurulacak. Çocuk evlenene kadar 100 bin lira birikirse 15 bin lira da devlet verecek. Şehre göç edenler uyum programına alınacak. 

Yan etkisi olabilir
Davutoğlu, alınacak her tedbirin yan etkisinin olabileceğini, bu etkiyi en aza indirmenin önemli olduğunu söyledi. Davutoğlu, “Aldığımız kararlarda özel sektöre neredeyse hiçbir yük getirmiyoruz. Özel sektörde ayrıca kadın istihdamını teşvik edebilecek unsurları da göz önünde bulundururuz ama şu aldığımız tedbirler, özel sektörün herhangi bir şekilde kadın istihdamı konusunda caydırılmasına sonuçlar doğuracak bir tedbir yok burada. Hiçbir özel sektör temsilcimizin de kadınları, anneleri mağdur etmek üzerinden verimliliği artırmak gibi yanlış bir anlayışa gideceği kanaatinde değilim. Bunun da istismar edilmemesi lazım” dedi. Davutoğlu, “Kadınlarımız çalışırken aile hayatından, çocukların görmek istediği ilgiden fedakarlık etmeyecek” dedi.

Hedef yüzde 3
Davutoğlu, doğurganlık hızının şu an 2,07 seviyesinde olduğunu, 4-5 yıl içinde bu seviyeyi 2,1’in üstüne getirmeyi çalıştıklarını söyleyerek, “Doğurganlık oranını yüzde 3’e kadar çıkarmaya kararlıyız” dedi.

1 milyar liralık katkı
Davutoğlu, bedelli askerlikle ilgili, “Şu ana kadar da çok önemli bir katılım, 70 bini aşan rakamla 1 milyar Türk Lirası üzerinde katkı, dün Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde savunma sanayimize önemli bir katkı olarak da bu konuda özellikle üzerinde durduk” diye konuştu.

W-20 hayata geçecek
Türkiye’nin dönem başkanlığını üstlendiği G20’de, devletler dışında başka süreçlerin de olduğunu, iş dünyası ayağının B20 olarak adlandırıldığını anımsatan Davutoğlu, “‘Woman 20’ devreye sokulacak. Girişimci kadınların istişarelerini ve bir araya gelmelerini sağlayacak” dedi.

‘Buton’a revizyon
Başbakan Davutoğlu, aile içi şiddete karşı seferberlik başlatmak için harekete geçtiklerini belirtirken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamındaki “panik butonu” sisteminin pilot aşamasında sona gelindiğini belirterek, “Sistemi biraz revize etmemiz gerek” diye konuştu.