Batman'da nevruz kutlamalarında gerginlik!

Bahar bayramı Batman'da olaylarla kutlandı. Bir grup kişi Diyarbakır-Batman karayolunu ulaşıma kapattı. Emniyet güçleri grubu durdurmak için gaz bombası sıkınca bazı vatandaşlarda bundan etkilendi. İşte yaşananlar..

Batman'da nevruz kutlamalarında gerginlik!

Batman’daki nevruz kutlamaları Şehirlerarası Otogar yanındaki alanda gerçekleştirildi. Kutlamalara DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ile binlerce kişi katıldı. Polis, alan çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı, çevre illerden gelen zırhlı araçlarda bölgede konuşlandırıldı. Alanda toplananlar halaylar çekerek eğlenirken, Abdullah Öcalan posterleri açıldı.DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan iken Diyarbakır’da ’Kürt sorunu benim sorunum’ dediğini belirterek, "Daha önce ilk kez bir Başbakan Kürt sorunu vardır benim sorunum diyordu. 10 yıl sonra Kürt sorunu yoktur dedi. Aradan geçen 10 yılda gerçek rengini herkese gösterdi. Bu üslup değişimine hayır. Bizden neyiniz eksik diyorlar, bizim adımız yok. Anayasa bizim anayasamız mı? Oysa biz Kürt’üz Anayasal kimliğimizi istiyoruz. Öfkeleniyor benden ne istiyorsunuz diyor. Senin çocukların ana dilde eğitim görüyor. Bizim çocuklarımızın ana dilde eğitimiz eksik. Sizin çocuklarınız Amerika’da okuyor, onları milletvekilliğine hazırlıyorsunuz. Çocuklarımızın kimisi dağda, kimisi cezaevinde" dedi.Kutlamaların sürdüğü sırada Batman-Diyarbakır yolunu kapatıp lastik yakan bir gruba polis ekipleri dağılmaları yönünde uyardı. Grubun dağılmaması üzerine polis gaz bombası ile müdahale etti. Atılan gaz bombası bazıları kutlamaların yapıldığı platform ile alana düştü. Bu sırada Kürtçe şarkı söyleyen Milletvekili Ayla Akat Ata’nın da aralarında bulunduğu bir grup gazdan etkilendi.Aralarında çocukların da bulunduğu gazdan etkilenenler görevliler tarafından çağırılan ambulanslarla hastaneye götürüldü. Yaklaşık 15 kişinin hastanede ayakta tedavi gördüğü belirtildi.
Milletvekili Ayla Akat Ata, alandakilere seslenerek, "Lütfen alandan ayrılmayın. Şenliğimizi biz bitirmeyinceye kadar kimse bitiremez" dedi. Olayların çıktığı bölgede ise HDP-DBP il yöneticileri ile Batman Belediye Başkanı Sabri Özdemir, çevik kuvvet ekipleriyle görüşerek tansiyonun düşmesini istedi.