Cizre'de askere taş atan çocuklara kadınlar engel oldu

Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaşanan olayda geçtiğimiz ay hayatını kaybeden Zeki Alar için düzenlenen taziye çadırının yakınında nöbet tutan askerlere bir grup çocuk taş atmaya başlayınca, vatandaştan iki kadın çocukların üzerine yürüyip taşla geri püskürtmeyi başardı.

Cizre'de askere taş atan çocuklara kadınlar engel oldu

Cizre'de 27 Aralık'ta  meydana gelen olaylarda yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Zeki Alar için, Nur Mahallesi'nde taziye çadırı kuruldu. Taziye çadırına ziyaretler devam ederken, mahallede toplanan çocuklar yakındaki tank taburunun nöbet kulübelerindeki askerleri taşlamaya başladı. 

Çocukların askerlere taşladığını gören, soyadları öğrenilemeyen Vesile ve Fatma adlı iki  kadın , askerlere taş atan çocukları önce konuşarak ve elleriyle tutarak engellemeye çalıştı. Uzun süre dil döken kadınların çabasına rağmen çocuklar, taş atmaya devam etti. İki kadın, taş atan çocuklara Kürtçe seslenerek, "Oğlum askerler size ne yapmış? Artık barış var. Askerler 2 yıldan beri hiç birşey yapmamışlar. Siz niye taş atıyorsunuz?" dedi. İki kadın, bu çağrıya da kulak asmayarak taşlamaya devam eden çocuklara, aynı şekilde taşla karşılık vererek uzaklaştırmaya çalıştı. Uzun süren çaba sonunda iki kadın çocukları askeri bölgeden uzaklaştırmayı başardı.

Nöbet kulübesinde bulunan askerler, her iki kadına seslenerek teşekkür etti. Kadınlar da askerlere Kürtçe olarak, "Merak etmeyin oğlum. Biz burda sizi koruruz, siz bize emanetsiniz" karşılığını verdi.

Kürt kadınlar askerleri koruyarak örnek davranış sergiledi.