Davutoğlu'nu protesto etmek isteyenlere polis engeli

Önceki gün Başbakan Davutoğlu Mersin'e geldi. Şehirde çevre illerden de takviye güç alınarak büyük bir güvenlik çemberi oluşturulurken protesto yapmak isteyen bir grup dudurulurken 20 kişi gözaltına alındı.

Davutoğlu'nu protesto etmek isteyenlere polis engeli

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kente gelişi nedeniyle Adana, Konya, Karaman, Kayseri ve Kahramanmaraş gibi illerin yanı sıra çevre ilçelerden de çok sayıda polis takviye güç olarak Mersin'de görevlendirildi.

Özel ANA uçağıyla İstanbul 'dan Adana Havaalanı'na iniş yapan Başbakan Davutoğlu'nu, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ile Adana Valisi Mustafa Büyük karşıladı. Buradan helikopterle Mersin Orduevi'ne geçen Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ziyaret edeceği Mersin Valiliği binası ve AKP kongresinin yapılacağı Edip Buran Spor Salonu güzergahında geniş çaplı güvenlik önlemi alındı.

Başta İsmet İnönü Bulvarı olmak üzere bir çok cadde ve bulvarda çöp konteynırları ile araçlar kaldırılırken, çatılara keskin nişancılar yerleştirildi. Kent merkezinde de olası protesto gösterilerine müdahale etmek için 2 ve 3'erli gruplar halinde sivil polisler görevlendirildi.

EYLEMCİLER GÖZALTINDA

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılacağı AKP kongresinin yapılacağı Edip Buran Spor Salonu'na doğru yürümek isteyen ve içinde padişah kıyafeti giyenlerin de bulunduğu Halkevleri ve Öğrenci Kollektifleri üyesi yaklaşık 20 kişi ile polis arasında arbede yaşandı.

İstiklal Caddesi'nde toplanıp Özgür Çocuk Parkı'na kadar gelen eylemcilerin önü, çevik kuvvet polislerince kesildi. Yürümek isteyen grupla yaşanan tartışmanın ardından polis, eylemcileri yaka paça gözaltına alarak Mersin İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü.