Gübre de yeni dönem...

Solucan gübresi toprakta ki verimi artırması nedeni ile son dönemlerde çok tercih ediliyor

Gübre de yeni dönem...

Solucan gübresinin tamamen organik olduğunu ve kesinlikle kimyasal madde içermediğini dile getirdi. İş adamı Nedanlı, üretim öncesinde ve sonrasında herhangi bir kimyasal madde içermeyen gübrelerin bir çeşit anitbiyotik etkisiyle hem bitki kökü için sağlıklı etkisi olduğundan hem de topraklardaki zararlı mikroorganizmaların yok edilmesinde etkin rol oynadığından söz etti.

Nedanlı, fazla bir maaliyeti olmayan solucan gübresi üretiminin topraktaki organik madde miktarını artırıp, havadan toprağa geçmesi gereken metallerin toprağa daha hızlı ulaşmasını sağladığını belirterek, bahsi geçen yöntemle tarım ürünlerinde hem miktar hem de kalite düzeyinde artış gözlemlendiğini söyledi. İşadamı, dünyada organik üretimin gün geçtikçe daha da yaygınlaştığı gerçeğinden dolayı, solucan gübresi üretiminin başka ülkelere ihracatının mümkün olduğu belirtti.

İş adamı, bir süre sonra solucan gübresi üretimi amaçlı tesisler kurdu. Kurduğu tesislerde bu yöntemle üretime başladığını anlatan Nedanlı, elde ettikleri gübrenin, tamamen tarıma yönelik kullanılcağını söyledi.