İsmail Dede 60 yıldır at sırtında

Çalışmak ve azimle hayata tutunmak belki de en önemli şey. Tokat'ta yaşayan ak sakallı 88 yaşındaki İsmail Dede'de böyle insanlardan. İsmail Dede 60 yıldır at arabasıyla esnaflık ederek hayatını kazanıyor ve kendine yetmenin mutluluğunu yaşıyor.

İsmail Dede 60 yıldır at sırtında

Sulu Sokak Çarşısı'nda ilerleyen yaşına rağmen çalışma azmi ile görenleri hayrete düşüren Çakır, at arabası ile sebze ve meyve satıyor. Çalışma hayatına küçük yaşlarda çobanlık yaparak başladığının ifade eden Çakır, askerden geldikten sonra düğünlerde aşçılık yaparken, at arabası ile çalışmaya başladığını belirterek, “At arabası ile o yıllarda odun, kömür çektim. 60 yıldır at arabası ile çalışıyorum. Yaşımı öğrenenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Ben halimden memnunum. Bu işle 2’si kız 4 çocuk büyüttüm” dedi.

Çalışmaya sabahın erken saatlerinde halden mal alarak başladığını ifade eden Çakır, “Genelde Sulu Sokak Çarşısı civarında satış yapıyorum. Herkes beni tanır. İşler çok şükür iyi ekmek paramızı çıkartıyoruz. Bu işten başka gelirim yok” diye konuştu.