Jako papağanı çok tutuldu.. Peki, yakalanabileceği hastalıklar nelerdir?

jako papağanının yakalanabileceği hastalıklar ile ilgili küçük bir araştırma yaptık sizin için. Çok sevilen bu papağan oldukça nazik ve özen isteyen bir tür olarak dikkat çekiyor

Jako papağanı çok tutuldu.. Peki, yakalanabileceği hastalıklar nelerdir?


Hastalıklar ile kendilerini dış dünyadan soyutlayan jako papağanı hastalıkları birçok nedeni ve tedavisi bulunmaktadır bu hastalıklardan bazıları ise;

-       Zor yumurtlama hastalığı: bu hastalık için yapılacak olan en iyi şey kuşun sıcak bir lambanın altında ısıtılması olmalıdır. Isıtılan kuş bu durumdan kurtula bilmektedir.


-       Tüy ve deri hastalıkları: toz toprak ve pis kafes bu hastalığa yol açmaktadır daha temiz bir ortam kuşlarınızın bu durumdan kurtulmasına yardımcı olacaktır tüy spreyleri ile bu aşamaları destekleye bilirsiniz. 


-       Mide ve bağırsak hastalıkları: dışkılama sırasında kanama olması bu hastalığın ilk belirtilerindendir bu belirtiler ortaya çıktığında hemen bir veterinere götürülmeli ve kontrol altında tutulması gerekmektedir.  
-        
-       Burun hastalığı: küf ve mantar hastalığı olan burun hastalığıdır. Bu hastalığın çözümü ise burunlarının sürekli temiz tutturulması gerekmektedir.
-        
-       Kursak iltihabı: bu hastalık bozuk yem ve bozuk su ile ortaya çıkan bir hastalıktır belirtisi kafasının üzerinde buluna tüylerin birbirine yapışması ile anlaşılmaktadır.
-        
-       Gaga üsttü eti uyuz hastalığı: en sık görülen hastalık olan bu hastalık uyuz böcekleri tarafından bulaştırılmaktadır. Tedavisi için veterinere götürülmesi şarttır.
 
-       Soğuk algınlığı: soğukta kalan bir kuşun yaşadığı bir hastalıktır ve tedavisi vitamin verilmeli ve sıcak ortamlarda tutulmalıdır.
 
-       Göz kapağı iltihabı: kafesin veya tünene yerlerin temiz olmamasından kaynaklana bu hastalık banyo edilmeli ve hijyenik bir ortam hazırlanmalıdır.