Nihat Hatipoğlu "Bunların amaçları farklı"

Paris'teki dinler hakkında özellikle İslam dini paygamberi hakkında yaptığı alaylı karikatürler ile gündeme gelen mizah dergisi konusunda ekranların sevilen hocası Prof.Dr. Nihat Hatipoğlu açıklamada bulunarak, o karikatürler ile amaçlarının ülkeleri birbirine düşürüp kırdırıp döktürmek olduğunu ifade ederek ülkemize selamet diledi.

Nihat Hatipoğlu

Prof.Dr. Nihat Hatipoğlu, Muş’taki Ceylan Alışveriş Merkezi tarafından düzenlenen konferansa katıldı. Ceylan Sinema Salonu'nda düzenlenen konferansta konuşan Hatipoğlu, vatandaşların sorularını da cevaplandırdı. Yoğun bir izdihamın yaşandığı, yüzlerce vatandaşın salon dışında kaldığı konferansın ardından gazetecilerle bir araya gelen Hatipoğlu, gördüğü ilginin kendisini mutlu ettiğini söyledi. Hatipoğlu; Muşlulara teşekkür ederek


"Bu yoğunluk Peygamberimize olan sevginin bir tezahürüdür ve bu ülkenin çimentosunun ne olduğu ortadadır. Bu ülkeyi bir araya getiren, bu ülkenin en güçlü ve en temiz harcı, Kur’an ve Hazreti Peygamber’dir. Bizim bu büyük iki değerimizden, Rabbimizden ve Peygamberimizden bizim vazgeçmemiz söz konusu değildir. Muş'taki bu programda, bu yoğunluk, bu ilgi de bunu gösteriyor. Seviniyoruz, ülkemiz adına, dinimiz adına, birliğimiz adına bizi son derece sevindiren şeylerdir. Bu ülkenin daha güzel günler görmesi, Rabbim nasip eylesin. Bütün Muşlulara tekrar teşekkür ediyorum" dedi.


Charlie Hebdo'nun yayınladığı Hz. Muhammed karikatürü ve ardından yaşananlar hakkında da gazetecilerin sorularını cevaplandıran Hatipoğlu, şunları söyledi: "Bizim peygamberimize, kainatın elçisine bir saldırıyı kabul etmemiz mümkün değildir. Hiçbir algı, Peygamber Efendimizin yüreğimizdeki algısını değiştiremez. Boşa bir çabadır ve bu ülkeleri karşı karşıya getirmek için faaliyettir. Müslümanları sıkıntıya sokma provokasyonundan başka birşey değildir. Biz Müslümanlara, bulundukları ülkede, dinlerini yaşamalarını, uyumlu olmalarını, kendileriyle uyumlu olmalarını, şiddetten uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. İslam'ı anlatmalıyız, Hazreti Peygamberi anlatmalıyız ve Kur’anın daha iyi anlaşılması için hamle yapmalıyız. Burada Diyanet’e, dış ilişkilerdeki yetkili servislere, din adamlarına, ilahiyatçıların tümüne görev düşüyor. Özellikle batı alemine, Kur’an-ı Kerimi, sevgili Peygamberimizi anlatmalıyız. İnsanlığın barış, esenlik, kardeşlik, dünya üzerindeki beraberliği vurguladığını anlatabilirsek, problemleri çözeriz ve büyük tezgahları yıkarız."


Geçen yıl isminin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için geçtiğinin hatırlatılması üzerine, siyaseti düşünmediğini vurgulayan Hatipoğlu; "Geçen yıl öyle bir teklifte bulunuldu ve biz şimdi görevimize devam etmeyi uygun gördük. Onu sevgili Cumhurbaşkanımıza da ifade ettik. Geleceğimizi Allah bilir ama biz bu hizmetimizin devam etmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.