Onlar barış için kürek çekiyorlar!

Çanakkale Savaşları’nın 100. senesi dolayısıyla ilginç bir gösteri yapılacak. Büyük babaları Gelibolu’da şehit düşen Sally Campbell ile Hüseyin Ürkmez,bir hafta içinde kürek çekerek Çanakkale'ye gelecek.

Onlar barış için kürek çekiyorlar!

Türkiye’nin tek geleneksel kürekçisi Hüseyin Ürkmez bu kez dünyaya barış mesajı vermek için yola çıktı. Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı nedeniyle şehitleri hatırlatmak için kürek çeken Ürkmez’e bu kez İngiliz Sally Campbell eşlik ediyor. 1915’te Gelibolu’ya çıkarma yapan İngiliz birliklerinde yer alan Colin Campbell’ın torununun çocuğu Campbell, 100 yıl sonra dedesini hatırlatmaktan gurur duyduğunu söyledi.Annesinin dedesi Hüseyin Ürkmez’i, Gelibolu’nun savunmasında yitirdiklerini söyleyen Ürkmez, “Bana ismimi veren dedem ülkesini savunurken ölmüş. Bir daha savaşların yaşanmaması için kürek çekiyoruz. Yani boşa kürek çekmiyoruz barışa kürek çekiyoruz” dedi.7 günde gidecekler

5 yıldır Türkiye’de yaşayan İngilizce Öğretmeni Campbell ise, “Bu savaş keşke yaşanmasa, gencecik insanlar ölmeseydi. Türkler ülkelerini savundu. Yüz binlerce insanın ölmesi 100 yıl sonra bile insanlığa ders olmalı” dedi. 


Yaklaşık 150 deniz mili uzaklıktaki Gelibolu’ya 7 gün de gitmeyi hedefleyen iki kürekçiyi Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Ebru Peştereli uğurladı. Ürkmez tecrübeli olmasına rağmen İngiliz Campbell’in kürek sporuyla henüz yeni tanıştığı ve 2 gün eğitimin ardından denize açıldığı öğrenildi. Kürekçilere Arama Kurtarma Derneği üyeleri de kısa süre eşlik etti.