Şanlıurfa’da yapışık ikizler ameliyatla ayrıldı

Şanlıurfa'da göğüs ve karnından yapışık doğan ikiz bebekler 2 saat’lik ameliyat sonrası birbirinden ayrıldılar.

Şanlıurfa’da yapışık ikizler ameliyatla ayrıldı

Şanlıurfa'da göğüs ve karnından yapışık doğan ikiz bebekler 2 saat’lik ameliyat sonrası birbirinden ayrıldılar.

Şanlıurfa’da gebeliğinin 38'inci haftasında doğum sancıları başlayan Gülçin Yaşar, eşi Âdem Yaşar tarafından özel bir hastaneye getirildi. Burada sezaryenle doğumu yapan Gülçin Yaşar'ın erkek ikizleri, karın ve göğüs bölgelerinden yapışık olduğu, ayrıca aynı karaciğeri paylaştıkları tespit edildi.
 
Yapışık Siyam İkizlerini Başarılı Ameliyatla Birbirlerinden Ayrıldı

1 ay hastane de süren tetkiklerin ardından Çocuk Cerrahi Uzmanı Ali Suat Erkoç başkanlığında oluşan 5 kişilik ekip ile göğüs ve karnından yapışık siyam ikizlerini başarılı ameliyatla birbirlerinden ayırdılar. 2 saat devam eden zorlu operasyonunun ardından birbirinden ayrılan siyam ikizlerinin yeni doğan ünitesinde tedavi altına alındı.

Şanlıurfa’da ilk kez zorlu bir ameliyatı başarılı şekilde gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyleyen Doktor Ali Suat Erkoç, "Bizim için oldukça zor bir ameliyat gerçekleşti. Burada ameliyat kadar ekibinde iyi olması gerekiyor. Özellikle anestezi ekibimizin bir ameliyat masasında birbirine yapışık iki hastayı beraber uyutması ve onları sorunsuz bir şekilde uyandırması gerçekten takdir edilecek bir durum. Ameliyat yaklaşık 2 saat devam etti. Çok yavaş ve ince bir ameliyattı ve sabırlı olarak ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Hastaları beslemeye başladık. Bir sorun çıkmadığı takdirde 15-20 gün içerisinde hastalarımızı taburcu ederiz.

Sağlık durumları çok iyi hastalarımızı solunum cihazından çıkardık. Karaciğer fonksiyonları da iyi durumdadır" açıklamasını yaptı.
 
Dünyaya yapışık olarak 1 kilo 900 gram ağırlığında gelen Mehmet ve Nebi ismi verilen siyam ikizlerinin birbirinden ayrılmasının mutluluğunu paylaşan Yaşar çiftçi ise hastane yönetimi ve doktorlara teşekkür etti.