Türkiye hakkında duyacaklarınıza inanamayacaksınız

Türkiye'nin geldiği içler acısı noktayı gözler önüne seren bir araştıma firması tarafından yapılan araştırma sonucunda göre ülkemizdeki insanların yarısı sinemaya hiç gitmemiş aynı zamanda çoğunluk kadına şiddeti normal görüyor. İşte o araştırmanın yüz kızartıcı sonuçları..

Türkiye hakkında duyacaklarınıza inanamayacaksınız

'Ipsos KMG Araştırma Ve Danışmanlık Şirketi' her iki yılda bir, ' Türkiye 'yi Anlama Kılavuzu' adı altında bir araştırma yapıyor. İşte kamuoyuna açıklanan son araştırmanın çarpıcı sonuçları:

Araştırmaya Türkiye’nin yedi bölgesinden 14 yaş üstü 15 bin 953 kişi katıldı. Katılımcıların yüzde 49.2’si erkekken, yüzde 50.8’iyse kadın.

SANSÜRÜ KABULLENENLERİN ORANI YÜKSEK

Araştırmanın dikkat çekici yanı, hükümetin Anayasa Mahkemesi’nden dönen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) dört saat içinde mahkeme kararı olmaksızın internet sitelerini kapatma yetkisi veren maddeyle gündeme gelen ‘internete sansür’ konusundaki yanıtı oldu.

Ankete katılanların yüzde 61’i internet sitelerinin kapatabileceğini söylerken, yüzde 60’ı da medyaya sansür uygulanabileceğini belirtti.


'EN SEVDİĞİM ŞEY TELEVİZYON' DİYENLERİN ORANI YÜZDE 84
Anketten çıkan yurttaş profili sonuçlarında öne çıkan cevaplar ve oranları şöyle:

* ‘En sevdiğim şey televizyon izlemek’ diyenlerin oranı yüzde 84 iken, ‘en çok haber programları izlerim’ diyenlerin oranı yüzde 65, ‘en çok yarışma programları izlerim’ diyenlerin sayısı yüzde 41.

* Kadınların yüzde 77’si televizyonda en çok yerli dizi izlediklerini söyledi, ankete katılanların yüzde 40’ıysa ‘Televizyonda karşıma ne çıkarsa onu izlerim’ cevabını verdi.

BEŞ KİŞİDEN BİRİ 'KADINA TOKAT ATILABİLİR' DEDİ
* Ankete katılanlara ‘Kadının çalışması için eşinin izni şart mı’ diye soruldu. Erkeklerin yüzde 69’u evet cevabı verirken, kadınların da yüzde 57’si evet dedi.

* Anketörlerin içinde erkeklerin yüzde 20’si ‘gerektiğinde kadınlara tokat atılabileceğini’ söylerken, kadınların ise yüzde 18’i bu soruya evet cevabı verdi.

BAŞÖRTÜ ÖNEMLİ BİR OLGU
Türkiye siyasetindeki önemli bir olgu olan ‘başörtü’ de sorulan konulardan biriydi.

* Ankete göre, katılımcıların yüzde 70’i üniversitelerde türban takılabileceğini düşünüyor, yüzde 57’lik bir kesim ise memurların başlarını örtebileceğini düşünüyor.

* ‘Dinin gereklerini yerine getiriyorum’ diyenlerin oranı yüzde 71, evde de başını örttüğünü söyleyen kadınların oranı 37, ‘Başımı dışarı çıkarken örtüyorum’ diyenlerin oranı ise yüzde 60.

* Erkeklerin yüzde 46’sı ‘Eşimin başının örtülü olması önemli’ cevabını verdi.


TÜRKİYE'NİN YARISINDAN FAZLASI SİNEMAYA GİTMEMİŞ


Ankete katılanların ilgi alanlarına bakıldığında son derece sınırlı olduğu görülüyor.

* Hiç müzik dinlemeyenlerin oranı yüzde 24, hiç kitap okumayanların yüzde 45, hiç radyo dinlemeyenlerin yüzde 29, hiç gazete okumayanların oranı ise yüzde 29.

* İnternet kullanım oranları da hayli düşük. ‘İnternette hiç sörf yapmıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 68.

* Ankete katılanların yüzde 96’sı hiç opera ve baleye gitmediğini söylerken, konsere gitmeyenlerin oranı ise yüzde 73.

* Katılımcıların yüzde 80’i tiyatroya, yüzde 56’sı sinemaya hiç gitmemiş.

* Yurtiçinde hiç tatile gitmeyenlerin oranı ankete göre yüzde 45, yurtdışı tatili ise katılımcıların yüzde 94’ünün yapamadığı bir şey.

* Yürüyüş dahil hiçbir sportif faaliyette bulunmayanların oranı yüzde 46, ailemle yemeğe çıkmıyorum diyenlerin oranı 38. Öte yandan haftada en az iki kez ev gezmesine gidebilenlerin oranı ise yüzde 39.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.