Yüksekdağ: Sınırlar sadece harita üzerinde

Şanlıurfa'da gerçekleştirilen Nevruz kutlamalarına gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, gerçekleştirdiği konuşmasında sınırların sadece haritalar üzerinde olduğunu ve yapay olduğunu dile getirdi.

Yüksekdağ: Sınırlar sadece harita üzerinde

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Atmanek Köyünde Nevruz kutlamalarına HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Mardin Milletvekili Ahmet Türk, HDP Milletvekili Aysel Tuğluk, Kobani Kantonu Enver Müslim ve birçok HDP milletvekili katıldı.HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Kobani’de bize yenilgiyi dayatanlar nasıl da perişan oldular ama unuttular Kobani düştü düşecek diyenler bugün Suruç’a iyi bakın 2015 Suruç Nevrozunu unutmayın ve ders alın burada yenilmeyen asla diz çökmeyen asla yenemeyeceğiniz asla diz çöktüremeyeceğiniz bir halk var. Sınır mı dediniz artık o sınırınız sizin sadece yapay sınırlar  ve haritalar üzerinden oluşturduğunuz ders kitaplarınız da var. Bu sınırın hiçbir hükmü kalmadı artık. İşte Kobani direnişi bunun müjdecisiydi. Bütün Ortadoğu halklarının kazanacağı bir tarihin kapısının açıldığının habercisiydi biz de alnımızın akıyla o kapıdan geçtik ama AKP iktidarı bu kapının eşiğin de yere düştü.  Siyasi iktidar Kürt sorunu yok diyerek, elinizdekiler neyinize yetmiyor diyerek bütün Türkiye’nin yeniden demokratik kuruluş mücadelesini görmezden geliyorlar. Kürt halklarının Kürt sorunu diye bir sorunu yok Kürt sorunu bu devletin sorunudur. Kürt sorunu AKP ve siyasi iktidarın sorunudur. Kürt halkı siyasi iktidarı lütfuna ve mihnetine ihtiyacı yoktur. Kürt sorunu 100 yıldır sizin inkarcı, asimileci, gerici zihniyetinizin sorunudur.
Yüksekdağ, “Cumhurbaşkanı senin en büyük sorunun Kürt sorunu senin en büyük sorunun demokrasi, özgürlük ve vicdan sorunudur. Cumhurbaşkanı Kürt halkı senin sadakana muhtaç değil bu halk yeni bir demokratik yaşam alanını istiyor ve kuracak”dedi.