'İftara giden imamlar ezanı unuttu'

Vatandaşların iddiasına göre Rize’de iftara giden imam, ezanı okumayı unuttu.

'İftara giden imamlar ezanı unuttu'

'İftara giden imamlar ezanı unuttu'
Rize'de vatandaşlar isyan etti. Bazı mahallelerde imamların iftara gittiği ve bu sebepten dolayı ezan okumadıklarını iddia ettiler.
Rize'nin Ardeşen İlçesi'nde dün akşam bazı mahalle ve köylerde iftarında çağrısı olan akşam ezanı okunmadı. İmamların, bir vakfın verdiği iftar yemeğine katılması nedeniyle bazı camilerde ezan okunmadığını ile süren vatandaşların ihbarı üzerine inceleme başlatıldı.
Ardeşen İlçesi'nde, nüfusun fazla olduğu Deniz, Yavuz Selim ve Fırtına mahallelerinin de aralarında bulunduğu bazı mahalle ve köylerde camilerden dün akşam iftar vakti ezan sesi yükselmedi. Bir süre ezan okunmasını bekleyen ancak duyamayan vatandaşlar, oruçlarını ezan okunmadan ve gecikmeli açmak zorunda kaldılar.
Yöre sakinlerinden Hanife Uzunali, ezan sesini beklediklerini ancak duyamadıklarını belirterek, "Bekledik, bekledik, ezan okunmayınca 30 dakika sonra oruç açtık. İmama bugün 'Niye ezan okunmadı?' diye sordum. 'Okunmadı mı? Niye ezan okunmadı bilmiyorum' dedi. Emine Kuru ise, "Ezan okunmaması nedeniyle iftarı 10 dakika geç açtık. Niye okunmadığını da bilmiyoruz" diye konuştu. Leyla Şengül de, "Benim telefonumda ezan programı var. Vaktinde orucumu açtım. Komşularımız arayarak ezanı duyup duymadığımızı sordu. Mahallede ezan okunmadı. Rahatsız oldum. İlçede müftü olsaydı gidip şikayet edecektim" diyerek tepkisini dile getirdi. olayla ilgili inceleme başlatıldı.
 
Avatar
mico - 5 yıl
işte açlık denen olay bu yemeğin önemi ve aç insanları anlamanın önemi ama ezanı okuması gerekirdi tabi ancak zaten imsaklar belli ama kurallara göre okunması iyi olurdu ama haber oldu işte