Bilgisayarlarda Fare ve Klavye Rafa Kaldırılıyor

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) bulunan araştırmacılar, bilgisayarlarda hâlihazırda bulunan klavye ve farenin vermiş olduğu komutların göz hareketleri ile de verilebileceğini keşfetti ve yaptıkları bu teknoloji ile artık fare ve klavyeye hiç mi hiç gerek kalmamış olacak.

Bilgisayarlarda Fare ve Klavye Rafa Kaldırılıyor

Yapılan bu teknoloji ile gözün ekrana geldiği ve yapmış olduğu hareketler ile fare imleci görevi görecek ve fare bakılan noktaya hareket ediyor. Tıklama işlemi ise gözler o noktaya geldikten sonra bir saniye kapanıp açıldığında bir tıklama, iki saniye boyunca kapanıp açıldığında ise çift tıklama görevini otomatik bir şekilde yapıyor.  Klavyeyi kullanmak için gözler sayesinde bilgisayarda hâlihazırda bulunan ekran klavyesini açabilir ve yazı yapabilir ya da arama yapılabilir.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretim üyesi olan Profesör Doktor Kürşat Çağıltay ve araştırma görevlisi olan Mehmet Dönmez ile gerçekleştirmiş oldukları bilgisayarı göz hareketleri ile kontrol etme projesi ve teknolojisini Anadolu Ajansı muhabirine açıkladı.

TUBİTAK’tan almış oldukları destek ile beraberinde geliştirmiş oldukları bu teknolojinin, klavye ve fare kullanımını rafa kaldırdığını, klavye ve fare kullanımı yerine sadece gözler ile ekrana bakıp bütün komutların verilebileceğini dile getiren Kürşat Çağıltay şu şekilde konuştu:

‘‘Gözünüzü ekranda herhangi bir yere hareket ettirdiğinizde ekranda bulunan farenin oku, gözünüz o anda nereye bakıyorsa oraya yöneliyor. Gözlerinizi bir saniye boyunca kapayıp açtığınızda tek tıklama işlemini, iki saniye boyunca gözlerinizi kapatıp açtığınızda ise çift tıklama işlemini yapmakta. Bu şekilde bilgisayarı eliniz ile kullanır iken klavye ya da fareye tıklayarak yapılan bütün hareketlerin hepsini sadece gözler yardımı ile yapabiliyorsunuz.  Sanal klavyeyi açarak gözleri harflerin üzerinde gezdirerek yazı yazma imkanına sahip olabiliyorsunuz ya da bir web sitesine giriş yaptığınızda, burada bulunan bağlantılara tıklayarak ilgili sayfalara ulaşıp bilgisayar üzerinde tüm işlemlerinizi fare ve klavyesiz bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.’’

ODDÜ Öğretim üyesi olan Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, projenin gerçekleştirilirken bazı temel hedefleri olduğunu ve bu hedeflerin boyundan aşağısı felçliler ve kolları olmayan engellileri bilgisayar ile bütünleştirmek olduğu dile getirildi.

Bu teknolojinin yakın bir gelecekte günlük hayattaki her alanda olacağını belirten Kürşat Çağıltay şunları dile getirdi:

‘‘İleriki yakın biz zamanda günümüzde şu anda fiziksel etkileşimi sağlamakta olan bilgisayar ara yüzlerinden klavye, fare ve hatta ekranın kendisi ortadan tamamen kalkmış olacak. Bu sistemler doğrudan doğruya gözün içerisine adeta bir lens gibi monte edilebilecek. Dışarıda bulunan fiziksel bir monitöre bakmanın yerine direkt olarak gözün önünde bulunan ekranlar ve uygulamalar kullanılabilecek. Terminatör filminde olan uygulamaların tamamı gerçek olacak. 10 ya da 15 yıl içerisinde bunlar ile ilgili gelişmeler çok hızlı bir şeklide günlük hayatımızda yer alacak’’

Teknolojinin geliştiricilerinden birisi olan Mehmet Dönmez de bu teknolojinin istem dışı göz kırpmalarını algılamadığını istem dâhilinde olan göz kırpmalarını algılayarak tıklama işleminin gerçekleştiğini ve bunları göze alarak programı kodladıklarını dile getirdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.