Borçlar Siliniyor mu?

Genel Sağlık Sigortasına ilişkin prim borçları Sosyal Güvenlik Merkezlerimize başvurmadan da bilgisayar sistemince otomatik olarak silinecek.

Borçlar Siliniyor mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK ) İl Müdürü Doğan, vatandaşların 25 yaşına kadar mevcut olan SGK prim borçlarını, herhangi bir talebe ve başvuruya gerek kalmadan silineceğini söyledi.
 
İl Müdürü Doğan, 14.04.2016 tarihinde 6704 sayılı maddeye göre kabul edilen 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına  Aylık Bağlanmasıı Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişikliğin Yapılmasına Dair Kanun’ un, 26.04.2016 tarihli Resmi gazete de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini ve bu kanunun 19. maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve de Genel sağlık Sigortası Kanununa ’ Geçici olarak 69. madde’ nin eklendiğini sözlerine ekledi.
Doğan, ” Bu madde uyarınca ( Bu maddenin yayımı tarihinde önce 5510 sayılı kanunun 60. maddenin 1.  fıkrasının ( g ) bendi kapsamındaki genel sağlık sigortalılarının 25-yaşını doldurdukları güne kadar bulunan Genel Sağlık Sigortası primlerinin tahsilinden cayılır. Bu maddenin yayınlandığı tarihe kadar da söz konusu süreler için ödenmiş primler iade ve mahsup edilmez ) hükmü de dahil edilmiştir.
 
Bu yasa kapsamın da  ise 26.04.2016 tarihinden önce (GSS) kapsamın da yer alan prim borcu bulunan vatandaşlarımızın prim borçlarının 25 yaşını doldurduğu döneme kadar ki kısmı silinerek tahsilinden cayılmıştır. Bu durumda ki vatandaşlarımızın ise 25 yaşına kadar ki Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının, Sosyal Güvenlik Merkezlerimize başvurmasına ve her hangi bir talebe gerek kalmadan bilgisayar sistemince otomatik olarak silinecektir. Vatandaşlarımız e-devlet şifrelerini kullanarak prim borçları ve diğer sosyal güvenlik ile ilgili hareketlerini takip edebileceklerdir ” dedi.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.