2015 Ağustos Öğretmen Ataması Kontenjanları belli oldu mu? Ağustos Öğretmen Ataması Detayları

2015 yılında yapılacak olan atamalar hakkındaki detaylar verildi. 2015 Ağustos öğretmen atamaları heyecanla beklenmeye devam ederken yeni gelişmeler de yaşanıyor. Peki, Ağustos öğretmen ataması için kontenjan sayısı belli oldu mu?

2015 Ağustos Öğretmen Ataması Kontenjanları belli oldu mu? Ağustos Öğretmen Ataması Detayları

Ülkemizin kanayan yaralarından birisini oluşturan öğretmen atamaları arap saçına dönmüş vaziyette bulunuyor. Nisan ayı içerisinde öğretmen atamalarının yapılacağı iddiaları öğretmen adaylarını heveslendirmesine rağmen beklenen adım atılmadı. Ardından ortaya Mayıs ataması yapılacağı yönünde iddialar çıktı. Fakat, Milli Eğitim Bakanı Nabı Avcı tarafından öğretmen atamalarının en erken Ağustos ayında yapılacağı açıklaması tüm umutları kırdı. TBMM Plan Bütçe Komisyonu tarafından 50 bin öğretmen ataması için gerekli olan bütçe Şubat ayında çıkarılmıştı. Buna rağmen atamalar bir türlü gerçekleştirilmedi. Ak Parti hükümetinin genel seçimler sona erene kadar istihdam planlarını askıya alması önemli bir faktör oldu. Öğretmen adayları hayati önem de bulunan atamaların seçim çalışmalarına katılmasından dolayı tepkilerini dile getirmeye devam ediyor.

 
 2015 Ağustos öğretmen ataması için de kesin bir şey söylemek söz konusu değil. Zira, genel seçimlerin sonuçları belirleyici olacak. Fakat, Ak Parti’nin yeniden tek başına iktidar koltuğunda oturması halinde Ağustos’ta atama yapılması bekleniyor. Öte yandan seçim anket çalışmaları koolisyon hükümeti kurulacağını gösteriyor. CHP ise seçimlerden başarılı çıkması halinde atamaların daha erken bir tarihe çekileceği vaadin de bulunuyor. Özellikle farklı illerde bulunan eşlerin aynı şehirlere geçmesi yönünde çalışmalar yürütülüyor. Şu aşama da genel seçimlerin sonuçları öğretmen atamaları, personel istihdamı gibi önemli kararları belirleyecek. 50 bin öğretmen kontenjanın 20 bini ise dershane öğretmenlerine ayrılacak.

Bakan Avcı Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada;

Başvuruların getirilen kriterler üzerinden ele aldındığını kaydeden Avcı, "Bunun için getirdiğimiz bazı kriterler var. Önce mali yapısı inceleniyor. Sonra suç örgütü ve mafya ile alakası var mı, bunların hepsi inceleniyor" dedi.

Avcı dönüşüme ilişkin son rakamları ise şöyle verdi:

"Bu güne kadar dönüşüm için 2 bin 262 kurum müracaat etmiş. Bunlardan 2 bin 214'ünün müracaatı kabul edilip incelemeye alınmış. Bunların 364'üne ruhsat verildi. Bu dönüşümde ne kadar detaylı inceleme yaptığımızın göstergesidir.

Bir yerleşim yerinde aynı okul türünden varsa, ihtiyaç yoksa yönlendirme yapılıyor. paralel yapıyla irtibat konusunda bunların mali yapılarından ortaya çıkarılıyor. Yasalar içerisinde hangi kriterleri karşılayıp karşılamadığına bakılıyor."

"KOALİSYONA İHTİMAL VERMİYORUM"

Avcı, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlere de değindi. Seçimlerin Türkiye ve bölge açısından önemine işaret eden Bakan, "Önümüzdeki 10 yılın rotasını çizecek bir seçim. Türkiye 2023 hedefleri açısından istikrarlı bir 10 yıl kazanacak. Seçimler 4 yıl için yapılıyor ama bu seçim bundan sonraki seçimler için de belirleyici olacak" diye konuştu.

Koalisyona ihtimal vermediğini belirten Avcı, şunları söyledi:

"Türkiye pek çok alanda önemli mesafeler aldı. Kazanımların kalıcı olabilmesi için istikrar dönemine ihtiyacımız var. Aksi halde vurguladığımız eski Türkiye büsbütün etkisiz hale gelebilmiş değil. Dolayısıyla 7 Haziran sonrasında Allah muhafaza Türkiye istikrarsızlık dönemine girerse bütün bu kazanımların elden gitme ihtimali yok denilemez. Koalisyona ihtimal vermiyorum ama şüphesiz siyasette ihtimaller hep konuşulmuştur.

Önceden tahmin edilemeyen ittifakların içine girildi. Böyle bir senaryonun maliyetini faturasını herkesin iyi bilmesi lazım. Muhalefetin seçim stratejisine baktığımızda, eski Türkiye çağrışımlarını çok net görüyoruz. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'nin söylemlerine baktığımızda Türkiye'nin daha önceden bunları yaşadığını görüyoruz.

Ben onun 5 fazlasını vereceğim diyerek yapılan seçim vaatlerini Türkiye daha önceden de gördü. Kılıçdaroğlu birinci tekil şahıs üzerinden konuşuyor. Tek adamlıkla suçlanan Cumhurbaşkanımızın ağzından böyle laflar duydunuz mu? Hep bir ekip adına konuşuldu.

Kampanyasını yürüten ajans CHP üzerinden değil, birinci tekil şahıs üzerinden konuş denilmiş. Bu tür bir söylem bana çok yakışıksız geliyor. Seçmenin bu vurguya dikkat etmesi gerekiyor."

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Şu anda 900 binin üzerinde öğretmenin görev yaptığını söyleyen Bakan Avcı, bunun yarısının AK Parti döneminde atandığını söyledi.

Avcı, geçen yıl 50 bin öğretmen atandığını hatırlatarak, "MEB'e, Maliye Bakanlığı tarafından gelecek yıl tahsis edilen öğretmen ataması sayısı 47 bindir. Belirli bir planlama dahilinde bu atamaları ağustos ayında yapacağız" ifadelerini kullandı.

"ULUORTA VAATLERDE BULUNUYORLAR"

Başta CHP olmak üzere muhalefet partilerinin atama bekleyen öğretmenlere ilişkin seçim vaatlerini de eleştiren Bakan, şunları kaydetti:

"Muhalefetin seçim vaadi olan 300 bin öğretmeni ataması durumunda 'kusura bakmayın maaşları yetiştiremiyoruz' diyeceklerdir. İktidara gelme ihtimali olmadığı için, hesap sorulmayacağı için uluorta vaatlerde bulunabiliyorlar."
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.