ABD'li Prof: “Ermeniler Van'daki Tüm Müslümanları Öldürdü”

Amerikalı Profesör Justin Mc Carthy, "Ermeniler Van'ı ele geçirip bölgedeki tüm müslümanları öldürdü" dedi.

ABD'li Prof: “Ermeniler Van'daki Tüm Müslümanları Öldürdü”


Merkezi Londra'da bulunan Britanya Türk İlişkileri Enstitüsü'nün (BITAF) düzenlediği toplantıda konuşan Osmanlı, Balkanlar ve Ortadoğu uzmanı, Amerikalı tarihçi Prof. Dr. Justin Mc Carthy, Birinci Dünya Savaşı tehlikesi karşısında Osmanlı Ordusu seferberlik durumuna geçerken Ermenilerin kendi ülkelerine hizmet etmeleri yerine Rusların tarafını tuttuklarını söyledi.
 
"Ermeniler Ruslar'a Rehberlik, Casusluk Yaptı"

Profesör Justin Mc Carthy şunları anlattı. "Ruslar 1828 yılında günümüzde Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkenti olan Erivan ilini aldı, Türkleri oradan çıkardı ve Türk topraklarını vergi bile almadan Ermenilere verdi. Ruslar biliyorlardı ki Türkler orada kalsalardı daima topraklarını fethedenlere karşı düşmanlık besleyeceklerdi. O yüzden Türkleri oradan çıkarıp yerine dost bir halkı yanı Ermenileri yerleştirdiler. Ruslar 1877-78 savaşı sırasında Anadolu'yu istila ettiler ve bir kez daha Ermenilerin birçoğu Rusların tarafını tutup onlara rehberlik ve casusluk yaptı. Polis gücü” görevini üstlendiler ve Türk halka eziyet ettiler. 1878 barış antlaşması sonucunda Kuzeydoğu Anadolu'nun büyük bir kısmı Osmanlılara geri verildi. Ruslara yardım etmiş olan Ermeniler kendilerinden intikam alınacağından korkarak kaçtılar. Hâlbuki Türkler hiç de intikam almak yoluna gitmedi"
 
"800 Yıllık Barışın Sonunu Getirdiler"

Profesör McCarthy, "Rusya, isyancıların ayaklanmayı örgütlemelerini ve Osmanlı imparatorluğuna gizlice insan ve silah sokmalarını sağlayan bir üs durumundaydı. Ruslar yeniden gelecek olurlarsa neler olacağını biliyorlardı. Ermenilerin Rusların safında olduğunu da görebiliyorlardı. Böylece 800 yıllık barış içinde birlikte yaşamın sonu geldi" diye devam etti.
 
"Ermeniler Van'da Yaşayan Müslümanları Öldürdü"

Van'ı ele geçiren Ermeniler bölgede yer alan tüm Müslümanları öldürdüğünü söyeleyen Profesör Mc Carthy, iddia ettikleri 6 vilayette Ermenilerin iki katı Müslüman yaşadığınınım altını çizdi. "Osmanlı Ermenistan'ı olarak adlandırılan altı vilayetin (Sivas, Mamüretülaziz, Diyarbakır, Bitlis, Van ve Erzurum) nüfusunun sadece yüzde 17'si Ermenilerden oluşuyordu. Bu bölgede nüfusun yüzde 78'i Müslümandı. Bu durum Ermeni ihtilalciler açısından önemli sonuçlar doğuracaktı çünkü ihtilalcilerin istediği Ermenistan’ın yaratılabilmesi için tek yol orada yaşayan Müslümanların bölgeden çıkarılmasıydı"


 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.